| aimullah123 a întrebat:

Voi ce credeti ca se va intampla cu noi oamenii?
Va ajunge omul sa nu mai ucida, sa nu mai fie violent?
Cum credeti ca vor fi oamenii peste 50, 100 de ani?
Cum vedeti viitorul?

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred c ao sa fie fix invers.Chiar înainte sa îți răspund ție aici am văzut o știre despre o femeie ce a fost bătută de soțul cu, care era în divorț.Iar pe net un om ce si-a abandonat bebelușul în parc.
Și mai demult se făceau lucruri de genul, dar azi s-a dus la extrem și nu mai e o chestie ieșită ieșită comun, ba din contra e normalitate.

| aimullah123 explică (pentru Freya1):

Din ce cauza crezi ca azi este mai rau decat inainte?
Unde a fost greseala?

| Freya1 a răspuns (pentru aimullah123):

În ziua de azi lumea deși critica mult e mai permisiva, mai ales legea.S-au făcut legi ca să poată sa scoată politicienii sau sa se scoată pe ei într-e ei, și nu s-au gândit ca vor beneficia toți.

Pe urma nepăsarea. Oameni acum se îngrozesc și acum uita, pentru ca lumea e intr-o continua alerta și oamenii sunt atât de streseti de propriile probleme și griji încât nu calculează cum trebuie gravitatea anumitor fapte.

E și pe baza de educație.Tot mai mulți sunt educați prot sau ne educați.

Problemele psihice tot asa pe baza de stresul de zi cu zi, din viata cotidiana și multe altele ii face pe oameni sa reacționeze toată iresponsabil.

Locurile din pușcării, ce sunt din ce în ce mai puține pentru ca nu se măresc închisorile, ci se baga bani în buzunare.Si multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O vad in mod realist. Adică:

2 Timotei 3:1-5
'Să știi că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, neîmblânziți, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfați, iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia."

| 4evergentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dat un răspuns magistral,Biblia deja ne arata ce hal de oameni suntem,deja se știa cum vom ajunge și noi suntem în punctul acela în care ne descrie perfect cu maxima precizie cum suntem,cu toate că nu știu de ce am ajuns sa fim așa de mizerabili, e deja dus la extrem cat de mizerabili am ajuns și răi, egocentrici și parveniți! Numai o cometă ne mai salvează, meritam un reset, dispariția speciei noastre homo retardismulus

| 199onur7 a răspuns:

Nu știu ce se va întâmpla cu noi sper sa fim bine cu toți sa nu pățim nimic nimeni rău.

| alexcelfrumos14 a răspuns:

Eu cred ca oricat ne dorim sa evoluam si sa evitam violenta si conflictele armate, mereu vor exista cei care vor intrerupe pacea, moment in care un raspuns va fi necesar si tot asa si tot asa.