| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce faceți când vă simțiți neînțeleși?

22 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Meditez.

| Ofiintă a răspuns (pentru Ofiintă):

M-am simțit deseori astfel. Insă, nu întotdeauna vina imi apartinea exclusiv.
S-ar putea să dai peste persoane care să te facă să crezi faptul că nu esti ce trebuie, că esti mai in minus fata de restul. Pe de altă parte, s-ar putea ca problema să fie la ei, nu neapărat în cazul tău.
Renuntă la persoanele care te fac să te simți astfel, care încearcă să insinueze faptul că tu nu esti in regulă. Există persoane care au făcut asta si au ajuns departe. De ce? Pentru că s-au eliberat de energia negativă cu care erau incarcați si care le tinea într-un loc.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Ofiintă):

Vina ne aparține exclusiv nouă.De ce spun asta? Fiindcă nu suntem sinceri, în primul rând cu noi și apoi cu cei din jur.Indiferent cine va fi să fi sincer să îți spui părerea, așa vei ști că dacă acea persoană mai rămâne alături de tine înseamnă că împărtășește aceleași gânduri.Dar mai sunt și persoane care îți dau dreptate doar pentru a se afla în preajma ta.Chiar și așa o să îți dai seama de asemenea persoane căci la un moment dat se vor de gol prin atitudinea pe care o are față de tine.Atunci când vezi o persoană care din punctul tău de vedere nu este frumoasă fizic, sau îl vezi în stare de ebrietate, sau îl cunoști că are un comportament agresiv atât fizic cât și verbal, pur și simplu îl ocolești.Iar cu cei necunoscuți care vor intra în viața ta când vor deschide gura nu vor exprima decât ceea ce au în mintea lor.Fiecare după capacitatea sa mintală știe ce acceptă sau nu de la cei cu care interacționează.

| Mosotti a răspuns:

Caut o persoana care sa ma inteleaga, adica de fapt am in jurul meu oameni care ma inteleg, unii din ei, tocmai ca am pastrat ce trebuia in jurul meu.

| Freya1 a răspuns:

Mai explic o data big grin

| Catrice a răspuns:

Dorm.

| Sofer a răspuns:

Nu fac nimic. Nu îmi bat capul cu cine nu ma înțelege.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Aici sunt doua situatii de a fi neintelesi:
1. Atunci cand vorbesti, spui ceva, vrei sa transmiti ceva.
In acest caz caut sa ma fac explicit, deoarece Napoleon spunea ca nu este de vina cel care nu intelege mesajul, ci cel care-l transmite.
2. Cand nu esti inteles ca persoana, ca mod de a fi. Aici se aplica metoda cu betivul: daca iti spune unul ca esti beat, nu-l baga in seama, daca iti spun doi, sa te gandesti ca poate au dreptate, daca iti spun trei te duci si te culci, ca au dreptate.
Aplicat la intrebare: nu te culci, cauti sa te schimbi.

| Invictusman a răspuns:

Tu sa fi neinteleasa? Poate dacă nu îl aveai mereu on&on pe Dumnezeu în vocabular ai fi o persoana super apreciata, fiindcă chiar ești o persoana super, pana îl menționezi pe Dumnezeu în orice conversație.
Pai eu știu ca sunt un om valoros, nu am nevoie de validarea sau de oameni ignoranți care nici ei însăși nu se înțeleg și ii judeca pe ceilalți fiind frustrați cu multe lipsuri.

Se va gasi o persoana care sa fie compstibila și pe aceeași unda cu tine, nu e nici un bai, ești o tipa faina și inteligenta, sunt sigur ca cineva te va înțelege și te va asculta cu cea mai mare placere.

Nu rezonezi cu acele persoane nu te pripi se vor găsi și persoane care o sa te înțeleagă și care ii va face placere sa stea la discuții cu tine fiindcă ești o persoana minunata și bună.

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Mulțumesc pentru cuvintele frumoase...dar ce sunt eu fără Dumnezeu? Nu aș înseamna nimic fără harul Lui...și dacă există ceva bun în mine, i se datorează Lui.
Cum să tac tot ce a făcut El pentru mine? Dacă aș tăcea eu, ar striga pietrele.

| Yparisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce a facut pentru tine? Ești vreo milionară? Ești nemuritoare? Ai două creiere? E extrem de trist să gândești așa despre tine. Ești exemplul cel mai trist de îndoctrinare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă gândesc poate că nu fac înțeles cum trebuie... De aia nu sunt înțeles. am auzit spunând cineva și a rezonat cu mine ce a zis, nu te poti aștepta ca lumea sa fie perfecta, daca tu nu ești perfect.

De obicei, incerc, incerc sa să pun in picioarele persoanei alelalte, care nu mă înțelege... Și încerc din răsputeri să o înțeleg de ce face asta, adică să mă desprind de propria persoana. Sa privesc situația dintr-o perspectivă obiectivă...

Dapa ori mă liniștesc ori înjur acea persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi vad de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scriu, creez lucruri.
De obicei asa se creeaza arta. Din sentimente neintelese exteriorizate. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da...e o idee bună. Din lămâi se poate face limonadă.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimb persoana. Nu e de mine.

| DonEduardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca e mama ta?

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Da. Nu mă obligă nimeni să vorbesc cu mama.

| DonEduardo a răspuns (pentru DonEduardo):

Poate o ajuti sa te inteleaga?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gasesc persoane care sa ma inteleaga si sa ma faca sa ma simt mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evit să încerc să mă fac înțeleasă celor care simt că nu m-ar înțelege.

| Eisenheim a răspuns:

Îi ascult pe alții și îmi dau seama că nici eu nu ii înțeleg pe ei,îmi dau seama că nici eu nu sânt cel mai deștept, prin urmare incerc să mă înțeleg eu pe mine, și atunci poate mă vor înțelege și alții, poate, și ii voi înțelege și eu pe ei happy