| Meme10Meme a întrebat:

Voi ce parere aveti de turismul din Romania? De ce actuala clasa politica nu incearca sa faca cu fondurile europene hoteluri de lux? De ce nu amenajeaza acele locuri? Parerea mea,noi trebuia sa fim cu mult peste bulgari la capitolul turism. Adica, noi avem locuri atat de frumoase si speciale care merita vizitate. Exemple? Voronet, Sfinxul, Coloana Infinitului, Babele, statuia lui Decebal, vulcanii noroiosi, Transfagarasanul, Sarmizegetusa Regia, etc. Toate aceste locuri au o mare importanta culturala si istorica. Sa nu mai vorbim de faptul ca avem locuri unice din Europa din punct de vedere natural. Mai vreti un exemplu? Podul lui Dumnezeu, un pod creat de natura. De ce romanii pleaca peste hotare cand au vacanta in loc sa ramana in tara si sa se bucure de frumusetile ei? Din cauza proastei administrari. Nu se promoveaza de loc acele locuri de catre agentiile de turism. In schimb, bulgarii se bucura de foarte multi turisti romani... Pacat de tara asta, avem atatea resurse si suntem codasii Europei...Voi ce parere aveti? Care credeti ca ar fi realul potential al turismului romanesc?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fondurile Europene trebuie accesate de privati nu de guvern pentru asa ceva. Si eu zic ca avem suficiente locuri frumoase si naturale si de cazare doar ca avem servicii foarte proaste.

| Meme10Meme explică (pentru suntserios):

Da,avem nevoie si de autostrazi pentru a se ajunge mai usor si repede la destinatia respectiva. Acest lucru poate fi facut cu fonduri europene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui intrebarea asta de parca e mare filozofie de logica si stam sa gandim care ar putea fi cauza. E extrem de simplu. Doar doua cuvinte difineste orice greutate a tarii: "țară coruptă".

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Si prosti sunt la conducere, nu doar ticalosi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Lasa conducatorii. Hai sa recunoastem, populatia e mult mai proasta si corupta decat politicienii. Ce nu stie politicianul nu stie nici cetateanul. Ce nu stie cetateanul s.ar putea sa stie politicianul in al 1000-lea ceas, ca altfel s.ar face de ras in presa. Daca populatia era desteapta, faceam proteste in toata tara sa schimbam guvernul, dar noi stam in fund, ne plangem, si la vot toti ne ducem cu psd.ul in inima, si dupa tot noi ne intrebam de ce ne merge prost. Populatia, ti.o spun din nou, e mai mai proasta decat conducerea. Imi e rusine cu o asa tara. O sa dau tot ce pot sa ma mut in strainatate. Cum altii au putut, si eu am sansa asta.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da, dar asta este din cauza politicienilor destepti dar ticalosi. De ce crezi ca nu a fost reformata educatia? Pentru ca singura sansa a politicianului respectiv este sa prosteasca poporul. Dupa cum am mai zis, romanii sunt un popor destept doar ca trebuie treziti[si educati cum se cuvine]. Pacat de tara asta, putea sa fie in topul economiilor globale. Are atatea resurse si tot saraca a ramas.