| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Voi ce sfaturi luati in considerare in perioada asta?
Cum e la voi in zona?

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Izolare si limitarea deplasarilor decat daca e nevoie maxima de ceva. Din ce am auzit sunt destule cazuri, in zona mea deja s-au izolat calumea, nu prea mai vezi picior de om de cand cu nebunia asta.

| Freya1 a răspuns:

Ma spal des,nu merg la aglomeratie de loc, ma deplasez doar cu masina pana la un magazin daca imi e necesar ca momentan sunt la tara si e departe si cam atat.
Nu ma plimb, Nu merg in parcuri, baruri etc. Unde sunt eu s-au închis din benzinarii, la magazine se igienizeaza frecvent doar ca oameni nu prea respecta nimic din cauza vremi calde de afara.

| Celcestietot a răspuns:

La mine in zona mai trebuia un tufis miscat de vant ca in Vestul Salbatic si astfel completa peisajul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-am niciun caz în zonă, așa că-mi permit să mă plimb două ore prin pădure în fiecare zi, dar prin magazine nu prea intru. Mă spăl pe mâini când intru în casă neapărat și nu-mi ating fața, altceva nu prea am ce face laughing.

| GoldenZenith a răspuns:

Spălatul mâinilor + dezinfectare.
Evitarea zonelor aglomerate, desi nu prea mai sunt. E cam pustie Constanța.
Masca pă față.
In rest, cred ca ține si de puțin noroc.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ne spalam pe maini cat se poate de des.
Nu dam mana in semn de salut.
Nu stam de vorba cu lumea decat la distanta. In Alba este doar 1 caz identificat pana acum. Sigur se vor mai gasi, sa ne pazim stand curati si in casa pe cat se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stau în casă şi ies doar la cumpărături o dată la câteva zile, iar în magazine încerc să mă feresc de oameni cât pot şi am grijă să nu-mi ating gura, nasul şi ochii, faţa în general, dacă nu sunt spălată pe mâini.

Sunt destul de mulţi în zona mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iesi doar la cumparaturi cand e absolut necesar, daca in locul in care faci cumparaturile sunt multi oameni nu ezita sa porti masca, sa nu stai pe langa oameni bolnavi.
Si nu in ultimul rand SA TE SPELI PE MAINI CAT POTI DE DES SI SA NU ITI ATINGI FAȚA CU MAINILE MURDARE

| Fsociety a răspuns:

Sfaturile deja le luam în considerare până să fie această nebunie : igienă/curățenie/
dezinfectare etc, ieșit afară sau mers in zone aglomerate destul de rar, iar dacă o fac se întâmplă seara cu 1h înainte de închidere de exemplu pentru cumpărături. Apăi ieri am evitat autobuzul și am luat taxiul să plec la țară căci stau la oraș în majoritatea timpului, scump, dar mna, nu o fac în fiecare zi și era și necesar că bagaje, contact cu lumea destul de rar, medicamente antivirale sau antibiotice degeaba nu iau, deja am destule pastile de luat pentru treburile mele vechi. Când va fi necesar să ies : mască și mănuși, pot spune că am devenit cam fanatică cu igiena, dacă se întâmplă ceva anunț medicul de familie și/sau 112.
La mine în zonă totul e ok, niciun caz până acum, oamenii glumesc pe treaba asta în fața blocului, se aud ambulanțe ziua și noaptea manele, sau combinație, acum supermarketurile sunt mai puțin aglomerate ziua din ce am auzit, că deja lumea și-a făcut provizii, înghesuială totală săptămâna trecută.
A trebuit să plec de la oraș că a venit tatăl meu din străinătate ieri și stă izolat la domiciliu, eu și mama i-am făcut provizii, se va duce ea din când în când să-i mai cumpere câteceva când va fi nevoie și i le lasă la ușă, azi l-au sunat cei de la Direcția de Sănătate Publică și el va ține legătura în fiecare zi cu medicul de familie plus i-au dat niște fișe de completat în fiecare zi pe durata izolării.