| anonim_4396 a întrebat:

Voi chiar vreți să ajungeți la vârste precum 90-100 de ani? Dacă da, puteți să îmi ziceți și de ce?
Chiar nu-i înțeleg pe cei care vor să atingă asemenea vârste. Adică la vârsta aia ajungi ridat/ă, știrb/ă, cărunt/ă sau chiar chel/cheală, îți tremură membrele și degetele, nu mai vezi bine, ai voce foarte groasă, poate chiar să îți crească păr în nas sau chiar în urechi, nu mai ai erecție, alții abia de merg, apar tot felul de probleme de sănătate și cel mai rău ajungi să ai creierii praf.
Mie îmi ajung maxim vreo 70 de ani(atât cât e și media de viață).
Live fast, die young! (If you know what I mean)

19 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Da, să văd cum lumea din jurul meu se duce de râpă. Poate o să se inventeze și corpuri artificiale alimentate de aer sau scaune cu rotile zburătoare pentru bătrânei.

| Gizăz a răspuns:

Străbunicul meu a trăit 106 ani. Bunicul are 85 acum. Am cu cine semăna la astea. laughing Dar străbunicul până când a căzut lat, a fost sănătos tun. Tot părul şi fără boli grave. Se deplasa fără probleme. Dacă am moştenit genele, nu-mi fac griji.

| anonim_4396 explică (pentru Gizăz):

Bunicii din partea tatălui când au murit erau și ei în stare destul de bună, ei au dus o viață sănătoasă, dacă o să fiu și eu ca bunicul când a murit(la 83 ani) chiar vreau să ating vârsta aceea. Am murit din cauză boli de inimă, dar dacă tata nu-l stresa atât poate chiar și azi mai trăia, acum în 2015 ar fi avut 95 de ani.
Nu mi-e teamă atât de defectele fizice, dar nu vreau să ajung un om senil, vreau să am toată viața imaginația la fel de bogată ca a unui copil de grădiniță și de asemenea să am o memorie care poate absorbi multe chestii.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

O oarecare degenerare celulară oricum are loc. De asta nu scapi. Că până la urmă şi d-asta murim. Corpul pierde capacitatea de a reproduce celule noi. Depinde cât şi care sunt zonele afectate. Străbunicul meu a fost la fel de întreg la cap ca în tinereţe. A luptat în două războaie mondiale, deci a trecut prin multe. Că unii devin senili e din cauza acelei degenerări, din cauza genelor, etc. Stai liniştit că imaginaţia unui copil oricum o s-o ai dacă devii senil. Zicea cineva celebru că ne terminăm viaţa cum o începem... adică în scutece. laughing Dar serios vorbind, cu imaginaţia aia nu ai cum să rămâi definitiv. În viaţă dai de multe lucruri care îţi schimbă iremediabil percepţiile.

| Musique a răspuns:

Pentru mine 35 e mult.
Sper să nu trăiesc mai mult.

| sappy a răspuns:

Important este ceea ce faci in viata nu cat de mult traiesti! Eu unul m-as multumi cu 65 de ani dar fara chinul bolilor!

| zurick a răspuns:

Interesantă întrebare.
Mereu, în imaginația mea de copil idiot, batrânețea este sinonim cu tristețea.De ce aș dori să ajung nefolositoare și neajutorată în ochii unor persoane mai tinere? Nu că acum aș fi plină de fericire...
Anyway, vreau să trăiesc până când o să poată rezistea acolo micuț un zambet înfiorător.

| Mayar a răspuns:

Nu stiu eu viitorul meu, doar Dumnezeu il stie, si el decide moartea mea, asta daca raman in "tabara" lui - ca sa zic pe intelesul tuturor, ca altfel nu merge cu voi.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Sincer, eu nu vreau sa mor la 90-100 de ani, dar nici de la 40-50. Daca mori bătrân, te chinui pana mori in sensul ca nu mai vezi si nu mai auzi bine, nu mai poți sa mergi si nu ar mai avea niciun rost sa trăiești. Acuma, na, ce vrea Dumnezeu

| AtateaConditii a răspuns:

Eu vreau sa fiu o bunicuță mișto:3. Până la 80 mi-e de ajuns.

| Ibrahimovic a răspuns:

Eu vreau sa traiesc atat cat sunt fericit. Imi ajung si 50 de ani, atata timp cat sunt incojurat de persoanele dragi si am tot ceea ce imi trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu ziceam ca nu as vrea sa apuc mai mult de 60 de ani dar crede-ma cand o sa ai varsta aia o sa te rogi sa ai mai mult timp. dupa viata nu cred ca e ceva - decat nimic, mai bine pe lumea asta idioata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fie ca mori la 60 de ani, fie că mori la 80 de ani, fie ca mori la 10 ani sau la 5 tot mori odată şi odată, e inevitabil, viaţa oricum nu are sens.
O să mor când simt că trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"O să mor când simt că trebuie." nu merge asa. nimeni nu moarte cand vrea, in afara de cei care se sinucid. la restul, nu stii niciodata. fie ca ai 15 ani sau 80. poate da masina peste tine sau te culci si nu te mai trezesti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi da, când nu o să mai am chef de viaţă o să mă sinucid, nu o să îmi prelungesc viaţa aiurea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai ma? Daca o sa mori singur n-ai decat. Dar daca vei avea familie nu cred ca o sa mai gandesti asa. O viziune tare egoista!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai o viata. O traiesti din plin pana nu mai poti. Daca ar gandi toti ca tine ar fi murit toti prin sinucidere. Dar viata e placuta la orice varsta numai ca este diferita.

Sunt destui oameni care au depasit 70 de ani si tot sunt mai capabili de multe decat un tanar bleg de 20 de ani la ce generatii sunt acum.

| TanteMarianne a răspuns:

Eu vreau sa traiesc pana la 90 de ani, dar nu sa fiu vreo pensionara drojdita. ridurile nu ma deranjeaza, mai ales daca sunt si batrana. si doi la mana vreau sa vad generatile de copii si cica atunci cand cresti iti mai scade nivelul de energie, mie imi creste. cand o sa fiu o babuta o sa am o gramada de pisici si un papagal si o sa gatesc mult, mai ales prajituri si am sa ud florile si plantele. vwaaaaaaai ce tare...

| bmb007 a răspuns:

Playstation 10, Iphone 40, filme etc! la batranete nici nu o sa mai vreau sa ies din casa si am sa manc numai verdeturi sa traiesc cat mai mult, poate prind urmatorul film Iron Man laughing