| Animeforlifee9921 a întrebat:

Voi cum va depasiti emotiile cand aveti de jucat ceva sau de prezentat?
Voi fi intr-un spectacol de Craciun la liceu peste putin timp,avem o ora de "teatru" pe saptamana,iar profesoara vrea sa facem un fel de serbare,dar nu din aia de copii mici,ati prins voi. Am fost mai mult obligata sa ma bag,dar nu mai pot da inapoi si am emotii. Niciodata nu am mai jucat ceva, imi e frica sa nu ma incurc sau ceva.
P.S: va fi o piesa cu Scrooge si fantomele Craciunului sau cum se numeste, iar eu am rolul unei femei mai sarace si imi trebuie si un outfit. Ce outfit as putea sa imi fac?
Va rog seriozitate si sa nu spuneti ca ma stresez de la 3 replici spuse, ca de la emotii ma pot incurca sau sa mi se faca rau in orice moment, ca mi s-a mai intamplat si cand stiam ca voi fi ascultata la o materie, iar acum e si cu public.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

De obicei indiferent cât sunt de emoționată la o prezentare, incerc sa mă concentrez la subiect, pentru ca știu ca vor veni după întrebările de la comisie.
Dar, ca sa mă raportez la partea "actoricească" a situației. Am urât serbările cu tot sufletul meu. Mai ales uram sa joc. Dar nu ai ce sa ii faci. Sa îți repeți rolul bine, sa fii atenta și la replicile colegilor de scena. Pentru ca așa poți intra in poveste pe bune și poți sa îți expui personajul bine.
Repeta in fata prietenilor, familiei, singura in oglinda. Dacă repeți de mai multe ori rămân replicile întipărite și chiar dacă ai maxime emotii tot îți vin in ordine.
Gândește-te la gesturile scenice și concentrează-te pe ele. important: nu te gândi cum te simți, anxietatea te va trage in jos.
De fiecare data ne facem scenarii tâmpite in cap: ba ca ni se face rău, ba ca ne împiedicam. In prezent putem influența viitorul. Dacă te gândești așa șansele cresc. Dacă gândești însă ca va fi ok, ai mari șanse sa se întâmple asta.

5 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Eu cam întotdeauna mă încurcam la serbări.Le uram, dar aia era.Nu toceam la rolurile alea de 2 lei sau să stau să repet coregrafii și toate cele, îmi băgam picioarele.Acum râd și mă bucur că nu prea le-am dat importanță.
Când prezentam ceva la școală aveam emoții la început apoi realizam că nimeni nu ascultă, pentru că nici eu nu ascultam, fiecare își vedea de ale lui.Și apoi eram ceva gen hiu, acum pot prezenta fără emoții, să fie bine pentru prof.Acum nu prea mai am emoțiile.Repetiția unui lucru te scapă de emoții, dacă ai tot făcut lucrul ăla de ani de zile, până la urmă se transformă în ceva banal ca vorbitul.

| carevaescu a răspuns:

Frica de scena e ceva normal. Fiecare om va avea un mod de a trece peste. Si tu trebuie sa ti-l gasesti pe al tau.
Singurul sfat pe care ti l pot da este si cel mai banal. Exerseaza. Singura, in fata prietenilor, familiei, etc. Eventual te vei obișnui si cu rolul si cu emoțiile. Multa bafta!

| CleanHeart a răspuns:

O sa fie bine si cu putina incurajare o sa iasa totul frumos, e super sa prezinti ceva in public si chiar am amintiri de cand eram micuta si ma costumam in ceva sa fac spectacol cu colegii si ador amintirile astea, bafta

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Trebuie să privești lucrurile ca pe o joacă, o distracție, iar în acest fel nu vei mai simți nicio presiune.
Și oricum într-o săptămână nu își va mai aminti nimeni de spectacol, dar tu da, așa că e o ocazie să îți faci amintiri frumoase.