| Henrypericolpublic a întrebat:

Voi pana la urma cum vedeti divinitatea? Credeți in ea?
Sau in argumentele stiintifice?
Am vazut doi sau trei useri pe aici care se contraziceau mult pe ideea asta.
Eu cred ca si stiinta si Dumnezeu sunt valabile.
Dumnezeu nu exista fara stiinta si stiinta nu exista fara Dumnezeu.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In stiinta nu ai cum sa crezi pentru ca inseamna cunoastere, observ des ca nu stitisa faceti diferenta intre credinta vs cunoastere, credinta e una, cunoasterea e alta, depinde de ce dumnezeu vorbim, teisti folosesc mereu argumente deiste, deisti au argumente mult mai bune ca teisti, eu nu cred in chesti inventate de om, stiinta nu poate fi valabila cu fantezi umane, basme

| Plato a răspuns:

Dumnezeu exista fara stiinta, invers nu.

Ce cred eu? Da, exista Dumnezeu. Iisus e Dumnezeu.
Stiinta nu are nicio treaba cu religia.

| Marta135 a răspuns (pentru Plato):

Se scrie "Isus" nu "Iisus"

| Plato a răspuns (pentru Marta135):

Motivul pentru care ortodocsii considera necesar ca in româneste sa se scrie IISUS in loc de ISUS ar fi pentru pronuntarea numelui cit mai aproape de forma originala.
Teologii ortodocsi au considerat necesar sa foloseasca numele "IISUS" pentru Mântuitorul, pentru a se face distinctie intre IISUS HRISTOS si ceilalti oameni care aveau numele "ISUS". Deci, pentru a sublinia unicitatea lui Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știința nu-mi oferă ceea ce am nevoie.Credinta da.Deci da, cred in Dumnezeu.

| Teffan a răspuns:

Știința și divinitatea sunt compatibile.

Nu divinitatea creștină.