| anonim_4396 a întrebat:

Voi va dati seama ca traim cele mai bune vremuri din toata istoria omenirii?

De ce se plang oamenii atat de des?

27 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Cum de ce? Viata e grea, muncesti de dimineata pana seara, ai datorii, nu-ti ajung banii, nu ai casa unde sa stai, sau daca ai dai rate sau chirii de te trag in jos zeci de ani, nesiguranta locului de munca, oamenii sunt din ce in ce mai bolnavi de la poluare, radiatii din 1986, diabet, obezitate, e-uri din mancare care nu erau alte dati.
Dar se plangeau mai mult in anii 30 cand se muncea 14-16 ore pe zi, stateai in case de chirpici in Bucuresti fara canalizare, apa curenta, caldura si nimic, nu se plang azi oamenii mai des sau la fel ca atunci, atunci era jale.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Asta e varianta dramatica, dar sa vedem si partea buna

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai am zis partea buna, e cat de cat okey acum.

| Mosotti a răspuns:

Asa, am revenit. In Germania e comunism de fapt, se gaseau de toate, nivel de trai ridicat, invatamant gratuit deci doar din taxe si impozite, nu ca in sua de platesti de mori, sistem de sanatate bun, platesti in functie de venit dar toti beneficiaza full de tot la standarde bune, nu ca dincolo ca daca nu ai bani mori, sau ai cat platesti.
Daca nu ai munca, iti da statul, nu te lasa chiar daca ai 50 ani si greu te angajezi, iti da si la infinit daca e cazul, bine, iti cauta de munca si ei, trebuie sa arati ca ai cautat si tu cu raspunsuri negative la CV-uri (acolo primesti raspunsul si daca e negativ).
Asta e sistem bun, e un fel de socialism combinat cu capitalism, nu comunism in toata regula.

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Germania de Est, RDG, era subventionata pe de o parte de Germania capitalista, ca sa nu traiasca germanii prea rau, au fost un sir de legi care cereau asta, si pe de alta parte de celelalte state comuniste, caci RDG era vitrina statelor comuniste. Economia lor era falimentara, dar ii subventionau altii; si oricum o duceau mai rau ca europenii din Vest.

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Iar sistemul actual din Germania, nu are legatura cu comunismul; este pur capitalist, capitalismul nu exclude servicii sociale si masuri de securitate sociala platite din impozite.

| Celcestietot a răspuns:

Din punct de vedere tehnologic, dar din cel moral nu!

| Emma30555 a răspuns:

Asa este, oamenii cand au confort si bani incep cu probleme emotionale

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Numai au motivatie poate

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Asa este. Incepi sa te compari cu alții, nu mai ai instinctele de supravietuire asa active căci nu mai ai atâta nevoie de ele

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Corect,Emma te duce mintea, ce parere ai despre Optimistic Nihilism

Viața nu are niciun sens și, atunci când vom muri, vom fi uitați cel mai probabil, ca niște urme să fie spălate de valuri pe mal. Totuși, asta nu trebuie să fie un lucru rău. Ne putem bucura de viața pe care o avem, chiar dacă este limitată. Trucul este să trăiești în prezent, nu în viitor. Dacă te-ai concentra pe viitor, nihilismul ar părea deprimant. Toată lumea are aceeași soartă, toți murim. Dacă vă concentrați pe acum, totuși, trebuie să vă bucurați mult. Sunt lucruri de care ne bucurăm, oameni pe care îi iubim, oameni care ne iubesc, mulți dintre noi avem animale de companie, sunt multe de fericit. Știți cum se spune că este vorba despre călătorie, nu despre destinație? Cred că nihilismul optimist este despre asta. Știm destinația: vom înceta să mai existăm. Nu știm când va fi, dar se va întâmpla. Toată lumea și toate vor trece în cele din urmă și vor fi uitate de parcă nu au existat niciodată, dar în timp ce suntem aici, ne putem bucura de lucrurile pe care le avem în timp ce le avem. Alegem ce vrem să facem cu viața noastră și cred că asta este eliberator, nu depriman

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Da asa este, eu însă cred ca fiecare are mecanismele lui de a se proteja și a vedea lucrurile astfel încât sa se simtă bine. Întra devar cel mai bine și cel mai sănătos este sa te axezi pe prezent, sa trăiești acum fără sa te apese trecutul fără griji sau planuri pentru viitor

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Trebuie sa vedem ambele parti nu doar care ne convine noua,dar ma gandeam la ce viata duceau stramosi nostri,fara tehnologie, medicina, saracie multa, foamete, azi ai mai multe opurnitati de viata

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pai asa face un om sanatos din punct de vedere psihologic si psihiatric, se axeaza in mod automat de la sine pe prezent, restul au probleme mai mult sau mai putin. Nu poti vedea lucrurile altfel decat sunt in realitate, ai ce-ti trebuie si esti sanatos, e bine, nu ai, ai pus-o. Partea proasta e ca traim intr-un sistem capitalist unde e bine cel mai mult pentru bogati si nu se gandeste nimeni la om.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Partea proasta e ca traim intr-un sistem capitalist unde e bine cel mai mult pentru bogati si nu se gandeste nimeni la om.

ai dreptate, dar e oare acest sistem mai bun ca comunismul?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Zicea churcill odata ca, capitalismul nu e un sistem bun dar e singurul care functioneaza.
Depinde ce comunism, ca daca e din ala care tine cu omul, se gasesc de toate si e bine, e mai bun, daca e cu lipsuri, dictatura si nenorociri, e mai bun capitalismul, deci depinde.
De ex un comunsim bun era in Germania, revin la ora 23 si spun mai multe.

| gemeni6226 a răspuns:

E o parere personala si nu-mi dati cu bota in cap daca nu sunteti de acord.Traim vremuri in care avem mai mult decat am fi visat vreodata dar nu suntem mai fericiti pentru ca fericirea depinde cel putin pentru mine de a fi inconjurata de oameni ferciti si bine dispusi ori oamenii din cauza stresului nu mai au timp de asta as putea scrie foarte multe pe marginea aceasta raspunsurile nu pot fi niciodata scurte pe marginea intrebarilor tale s-ar putea scrie si carti la intrebarile pe care le pui...De exemplu pe vremea dinainte de 1989 oamenii alergau dupatoate era greu sa faci rost de toate dar nu era stres la locul de munca mergeam la servici ca acasa nu eram stresati ca ce salar primim erasalar fix care doar crestea nu eram stresati ca ne pierdem locul de munca nu era internet oamenii nu pe facebookse salutau ci mergeau unii la altii astazi oamenii nu se mai viziteaza ci se saluta pe Facebook nefiind internet erau scrisori ce ma mai bucuram cand primeam scrisori si carti postale.Pe scurt oamenii aveau mai mult timp unii de altii nu se stresau atit din cauza serviciului. Asta nu inseamna ca nu consider buna ca am ce am.Nu, nu as renunta dar mi-e dor ca oamenii sa fie mai deschisi mai nestresati si cu mai mult timp unii de altii.

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Aveai un loc de munca asigurat, o locuinta, ceea ce conta foarte mult nu?

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Da de exemplu sotului i-a fost repartizat de la servici apartamentul in care stam.Noi ca nu am avut copii la data repartitiei am primit cu doua camere cine a avut un copil aprimit cu 3 camere cine a avut mai mult de 2copii a primit 4 camere.Si Asta era in 1989.Am platit in rate a venit revolutia si ratele au devenit foarte mici ca s-au transformat banii.

| relian a răspuns (pentru gemeni6226):

Cei aia bota? laughing

| gemeni6226 a răspuns (pentru relian):

Trebuia sa scriu nu-mi da cu parul in cap bota este un regionalism ardelenesceu sunt din ardeal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gemeni6226):

Ei, nu erau oamenii stresati inainte. Sa o crezi tu pe asta. Atunci se ingropa c&catul mai adinc ca acum, atita tot.

| gemeni6226 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu unce ai lucrat dar vad ca esti barbat si ca barbat iarasi socotesti ca trebuie sa te iei de o femie pentru ca nu ai trait vremuri fericite.Dar vorbind asa urit cum vorbesti nici nu ai cum sa fii fericit pentru ca nici o femeie nu o sa-ti sara in git ca vai dragul meu abia am asteptat sa vb cineva asa de fumos ca tine.Deci ceea ce gindesti si simti este exact copia, oglinda fidela a sufletului tau si pentru asta nimeni nu e vinovat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam prea mare afirmatie. Sunt convins ca n-ar fi greu sa gasim pe cineva sa te contrazică, privind criteriul ala valoric acordat perioadei.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar chiar vreau cineva sa ma contrazica, sa imi spuna ca acum un secol era mai bine sau acum 1000 de ani

| relian a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa te contrazica cineva ca acum nu stiu cand eram mai bine ca altadata?
Simplu,iti zic eu ca exact asa sta situatia,in evul mediu era mai rau ca in antichitate laughing asta garantat,poti verifica daca vrei.
Iara astazi e mai bine ca oricand,asta e adevarat,pentru ca omenirea a scapat de vu mediu intunecat,a ajuns iar in antichitate si dupa a luat-o in sus cu toate laughing
Nu exista o regula ca mereu mergem inainte doara,poat aparea si regrese,asa cum am spus mai sus.

De ce lumea se plinge? Pt ca mereu o sa se plinga de aia si pentru ca tu nu ai trait,ori nu poti trai atat de mult sa experimentezi pe propria piele intervale atat de mari.
Daca sa zicem ai fi trait acum cateva sute de ani si inca erai pe aici sigur nu te mai plingeai laughing
Deci oamenii sau plins mereu, indiferent ca fost mai bine sau mai rau, nici o perioada din istoria vie nu este sau n-a fost numa lapte si miere, mereu este loc si de mai bine, ca urmare atunci cand devii constient de ceva si nu poti avea te plingi laughing

| XxMatei99xX a răspuns:

Pentru ca da, ai uitat de jocuri? Pai de asta se plang, se enerveaza in continuu, si uneori ajung sa-si piarda telefonul (adica si-l distrug sau il sparg si il vand pe OLX)