Întrebare recomandată | wolder a întrebat:

Voi va suparati daca va corecteaza utilizatorii greselile gramaticale?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca raspunsul NU e corect gramatical, nu-l poti intelege. Ideea e sa folosim toti aceeasi limba, nu sa scrie fiecare cum il taie capul.
Daca vrei exemple, citeste postarile total agramate ale lui RAY23TM ca sa vezi cam ce poti intelege dintr-o limba proprie a aluia care posteaza.

62 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În general nu - din contră, mă simt recunoscătoare -, dar depinde foarte mult de formulare şi ton (să nu fie răutăcios).

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu sunt cea care, de obicei, corectez greselile gramaticale.
Nu cred ca se supara aia pe care ii corectez, dar am observat ca toti, fara exceptie, m-au trecut in lista de "ignore". Oare sa se fi suparat?
Saracii analfabeti! laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

De acord cu raspunsul tau.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Uite aici o mostra de postare care l-ar scoate din minti si pe Sf. Petru:http://www.tpu.ro/......tele-doar/
Acceseaza-l repede, ca, pe urma, dispare si e pacat!

| Pricked a răspuns (pentru ardnaxur1961):

La naiba, a fost ştearsă!

Uite, am găsit şi eu una (postată la aceeaşi categorie): http://postimg.org/image/l5om5m50r/

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Pricked):

A fost stearsa? Nu-i nimic; am salvat-o eu, ca nu puteam sa ratez asa ceva.
Uite-o: Salut TPU, cand am mers acasa, E, on as imi luat curentul Pentru Ceas, TV, TV 2, PC, Internet WI-FI si toate altele Doar Telefon, Tableta, in curand PC 2, Doresc sa imi fac dezactivare alei timpului facturii alei Puscalarga Doina, Salut, Factura este neplatita, Maine revine tot ce are nevoie

| Fatamuntilor a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu am inteles nimic! Trebua?laughing

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pai, de-aia am si salvat-o intr-un document, la mine in calculator, ca s-o pot citi in liniste, indelung, cu picioarele in apa calda si cu o punga de gheata pe cap; poate pricep, naibii, ceva.
Ca aseara, cand am vazut-o, am citit la ea vreun sfert de ora, doua minti luminate, si n-am priceput nimic.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Hai sa incerc eu ceva! Omul nu-si platise factura la energie electrica si i-au taiat curentul.Nu poate folosi cele mentionate mai sus.Si intreba daca isi poate rezilia contractul.Zic si eu...
ai scoate picioarele din apa, ia gheta de pe cap ca te-am salvat!

Mi-a pica fisa dupa ce am venit de la dentist!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Uite, frate, ca e bun si dentistu' la ceva!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In general nu ma supar dar cand ma corecteaza unul mai analfabet ca mine imi sare mustaru'.

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu, nu ar trebui să existe probleme.

| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Buna.

Pe mine nu, pentru ca asta ar insemna ca ma supara adevarul.winking

| Ana94 a răspuns:

Nu mă supăr, chiar îmi convine, pentru că învăţ din ele cum se scrie corect.

| Zazu a răspuns:

Ah! Din contra.Ador oamenii care stiu sa scrie corect, ma indragostesc de ei chiar. Urasc oamenii care nu stiu sa scrie, inclus pe mine, si care nu vor sa fie corectati.Nu-i inteleg pe cei care scriu cu puncte de suspensie, pentru ca nu sunt in stare sa duca o idee coerenta pana la sfarsit.Cred ca ar trebui sa fim recunoscatori daca cineva ne corecteaza, mai ales ca e vorba de limba proprie.

| wolder explică (pentru Zazu):

Punctele de suspensie se folosesc pentru a arăta o întrerupere în șirul gândirii, al acțiunii sau o omisiune dintr-un text reprodus. Pe mine nu ma deranjeaza cand le vad, mai ales in opere. happy

| Zazu a răspuns (pentru wolder):

Imi inchipui ca era vorba de altceva, si nu de opere....sau ai uitat ce ai intrebat?

| wolder explică (pentru Zazu):

N-am uitat! Off god iar dau de oameni cu care n-am ce sa vorbesc ca au chef de cearta. Era doar parerea mea, cred ca tu nu stii sa citesti. Stiu foarte bine ce am intrebat si am zis ca imi place sa vad punctele de suspensie in special in opere. Adio.

| Wehrmacht a răspuns:

Ma enerveaza daca greseala se datoreaza sistemului de corectare pe care il are TPU(de exemplu, nu recunoaste unele cuvinte in engleza si aprostroful, adauga/scade litere din/in cuvinte cand nu este cazul...etc.) sau cand ma grabesc, fac greseli si se apuca un prostalau d-ala cu 4 greseli pe fraza sa ma corecteze.Pai sa nu-i trimiti la origini cand au tupeul sa faca n greseli in niste fraze prin intermediul carora te corecteaza?

| Pricked a răspuns:

Da m-a supar foarte tare.

Daca m-a corecta-ti sa zis cu voi tocilarilor. devil

| BiuL a răspuns:

Nu ma supar.

| Fernando9Torres a răspuns:

Nu, ma bucur ca mai exista oameni(in tara) care mai stiu sa vorbeasca si corect, nu doar "pasareasca de mess" ceea ce ma enerveaza e cand imi corecteaza astea de la TPU gresit un cuvant!

| ZORRA a răspuns:

Nu ma supar..chiar imi pare bine ca ma corecteaza

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.
Dar eu nu am greşeli gramaticale.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de starea in care ma aflu.
Dar im trece repede si caut sa ma corectez(noroc ca se poate edita)
Mai este si robotelul ala care corecteza unele greseli.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu ai de ce sa te superi, ei te corecteaza si dupa o sa stii cum se scrie corect.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu am de ce să mă supăr. Dar eu nu prea fac greşeli gramaticale. De obicei eu îi corectez pe alţii nu ei pe mine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu nu prea fac greseli gramaticale dar sunt bucuros daca cineva imi atrage atentia cand mai am cate o scapare. Desigur, cu conditia sa-mi atraga atentia corect si nu gresit (asa cum am mai patit). Din greseli inveti in viata, nimeni nu-i perfect... Problema e ca unii nu invata niciodata.

| Duucu a răspuns:

N-e supărăm.

| fuzzer a răspuns:

Nicidecum, asta arata ca inca mai ai de invatat, fie greseala ai facut-o din neatentie fie din nestiinta.

| Ibrahimovic a răspuns:

Hah, vad ca majoritatea au spus ca nu se supara. Insa de cate ori am corectat pe cineva, s-a vazut clar ca nu i-a picat bine.

N-ar trebui sa se supere nimeni cand este corectat. Totusi, sa nu stii sa scrii corect in limba romana e cel mai josnic lucru. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei nu, dar daca mai comenteaza dupa ce o face, atunci da ma enerveaza.gen " s-a, nu legat. ce nu ai fost la scoala? "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general nu-dar depinde de tonul/modul in care o face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu ma supar, nici tu nu ar trebui sa te superi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, chiar deloc.

| contαbαndonαt a răspuns:

Dwa fatha...sau boy, ceoi mai fi si uh...cum sa nu ma supi? auzi si uh! pai nu skryw eu bine? daca nicy eu nu scryw bine athunki nu stiu ke sa mai zic!

| Ioscaa1 a răspuns:

Mas supara doar daca ar scrie ceva de genu.Prostule nici macar nu sti sa scrii sau chestii de genu.De parca ei ar fi cine stie ce inteligenti.

| angus35 a răspuns:

O critica constructiva este totdeauna bine-venita.

| Vendetta47 a răspuns:

DA!