| girlemita243 a întrebat:

Vreau sa aflu cateva date despre barbatii musulmani mai exact despre egipteni:cum se comporta cu familia, date despre religia lor, daca pot fi casatoriti cu mai multe femei in acelasi timp, ce drepturi au femeile, ce drepturi au barbatii. dau funda

Răspuns Câştigător
| Danny_2007 a răspuns:

Iti spun ca povestile cu 4 neveste se aplica in cazul celor mai bogati EGIPTENI, desi sunt foarte rare cazurile cand prima nevasta accepta o alta femeie. Se poate avea o alta nevasta in cazul in care prima nu poate avea copii, dar toata lumea are dreptul la divort(in caz ca ea nu vrea o a doua femeie in viata sotului ei). Acum arabii sunt foarte diferiti de restul musulmanilor si un lucru il stiu sigur... daca un arab se insoara cu o femeie de o alta religie (se poate), ea nu va primi niciodata drepturi depline, oricat de perfecta ar fi, chiar daca isi schimba religia. fundita?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata ce spune un imam pe un site musulman:
Nu sunt diferente intre sexe, cu exceptia urmatoarelorlaughing))) (si cred ca sunt cele mai importante puncte care ar egaliza drepturile barbatului si femeii)
- un barbat poate casatori 4 femei, femeia doar un barbat
- un barbat are dreptul la problema divortului si este valid daca el vrea, femeia nu are dreptul la problema divortului
- un barbat poate casatori femei de alte relifii 9evrei sau crestini), dar femeia musulmana nu poate casatori decat un musulman.
- un barbat poate calatori singur fara sotia lui, o femeie nu poate calatori singura doar daca este acompaniata
- rugaciunea la moschee este obligatorie pentru barbati, rugaciunea femeii este mai iubita lui Allah.
- o femeie poate purta matase si aur, barbatul nu.