| SADAS a întrebat:

Vreti sa imi spune-ti si mie cand trimit un email, ce inseamna "cc"?

Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Cand trimiteti un email trebuie specificat cui se trimite acel email. De obicei, in casuta To:.
Acum, daca vreti sa trimiteti acelasi email mai multor persoane, adaugati adresele respective in casuta Cc:.
Rezultatul, toata lumea va primi acelasi email. Insa aici intervine o mica atentionare: oricare din cei care au primit emailul vor putea vedea toate adresele catre care a fost trimis respectivul email.
Ceea ce poate fi neplacut uneori. Poate ca nu doriti ca destinarii emailului sa stie ca acelasi email le-a fost trimis si altor persoane. Plus ca unele persoane nu doresc ca emaiul lor sa devina publice. Accesibile oricui.

Asa ca a fost inventat Bcc.
Daca, atunci cand trimiteti email mai multor persoane, veti adauga adresele in casuta Bcc: acestea vor ramane ascunde. Astfel, emailul odata ajuns la destinar nu va mai afisa decat o singura adresa de email. Cea personala.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

CC = carbon copy = copie la indigo. De obicei persoanele puse in CC sunt cele carora e-mailul nu li se adreseaza in mod direct, dar dintr-un anumit motiv trebuie sa fie informate cu privire la faptul ca mesajul respectiv a fost transmis.

BCC = blind carbon copy - mesajul ajunge si la acestia, diferenta fata de CC fiind aceea ca adresele din BCC nu sunt vizibile pentru restul destinatarilor.

| DiDi a răspuns:

CC = s-ar traduce copie cu indigo. Daca doresti sa trimiti emailul respectiv la mai multe persoane, adaugi adresele in casuta respectiva.

http://translate.google.ro/....../translate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da