| anonim_4396 a întrebat:

"Western civilization is under threat from three different but related forces: the resurgence of great-power authoritarianism and expansionism in the forms of the Chinese Communist Party and Vladimir Putin’s Russia; the rise of global Islamism, which threatens to mobilize a vast population against the West; and the viral spread of woke ideology, which is eating into the moral fiber of the next generation."

"We can’t fight off these formidable forces unless we can answer the question: What is it that unites us? The response that "God is dead!" seems insufficient. So, too, does the attempt to find solace in "the rules-based liberal international order." The only credible answer, I believe, lies in our desire to uphold the legacy of the Judeo-Christian tradition."

"That legacy consists of an elaborate set of ideas and institutions designed to safeguard human life, freedom, and dignity—from the nation-state and the rule of law to the institutions of science, health, and learning."

Asta spunea Ayaan Hirsi Ali intr-un articol in care anunta ca a devenit crestina. Sunteti de acord?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Când religia a făcut atât de multe victime în istorie sa o vezi că o salvare e total ipocrit.

| Holiday a răspuns:

Misticismul nu rezolva probleme, ci le creaza.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Cuvinte precum "misticism" nu te fac sa pari mai inteligent si sofisticat.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Preferai "credinte tampite in spiridusi inexistenti"?

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Preferam un raspuns cu argumente, nu sa vad un om de varsta a doua cum se chinuie s-o arda antireligios. Am trecut si eu prin faza asta cand aveam 16 ani si nu ma impresionezi. Mi se pare doar penibil ca ti-ai facut aparitia sa raspunzi aici desi nu ai nimic de spus in afara de niste lucruri menite sa te faca pe tine sa te simti destept si edgy.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciun argument nu sta in fata sperantelor cuiva. Iar credintele mistice sunt doar sperante desarte. Crezi ca exista vreun mistic pe aici, inclusiv tu, care sa nu fi primit argumente privind imbecilitatea povestilor in care crede, dar el sa continue sa le inghita?! Oricum, sa vrei sa combati islamul prin crestinism, e prostie in forma pura. Nu merge sa inlocuiesti o iluzie cu alta, decat in rare cazuri. De asemenea, nu functioneaza nici in celelalte cazuri. De fapt ce propune aia? O cruciada mistica iudeo-crestina impotriva Chinei, a lui Putin, a islamistilor si in general a celor care fac pipi pe misticismul crestin?! Scuza-ma, dar e complet imbecila. La fel ca cei care isi pun macar problema ca asta ar fi o solutie.laughing

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu ti-a cerut nimeni sa aduci vreun argument impotriva existentei Dumnezeului crestin. Si nu sunt "mistic" si probabil nici Ayaan Hirsi Ali.
Ce propunea ea e ca ametitii care au impresia ca civilizatia in care traiesc a rasarit la intamplare si din nimic sau mai rau, din ateismul materialist, sa isi aminteasca originile crestine ale ideilor care ii servesc drept fundament pentru ca nu poti sa iti mentii pe picioare sandramaua in timp ce ii lasi fundatia sa se erodeze.
Nu te scuz. In rasunsul asta tu te contrazici cu niste lucruri pe care nu le-a zis nimeni iar argumentele tale sunt "prostie" si "imbecilitate". Genul asta de fudulie si prostie nu e acceptabila la un om de varsta a doua.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba, habaucule, atat Europa, cat si SUA, desi au avut populatii majoritar bantuite de misticism crestin, au ajuns ceea ce sunt astazi prin actiuni total necrestine. Lichidarea populatiilor aborigene, traficul de sclavi, colonialismul si exploatarea resurselor materiale si umane din colonii, razboaiele, etc, le-au facut ceea ce sunt astazi, nicidecum vreo idee mistica crestina.

In alta ordine de idei, daca sustii ca tu si bezmetica aia nu sunteti mistici, inseamna ca pur si simplu nu intelegi sensul cuvantului. Iar asta deja e analfabetism functional.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Sustin ca nu sunt "mistic" pentru ca nu cred in partea supranaturala a crestinismului. Si cel mai probabil nici Ayaan Hirsi Ali.
Oricine are un creier cat de cat functional se uita la SUA si Europa ca la niste forte ale binelui in lume. Si apoi daca se uita mai bine o sa isi dea seama ca valorile si presupunerile despre lume si viata ale cetatenilor lor sunt in esenta crestine.
Trebuie sa fii extrem de prost sa negi contributia decisiva a crestinismului la ceea ce au ajuns sa fie astazi cele doua, mai ales cand principiile fondatoare scrise alea uneia dintre ele sunt pur crestine.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa fii crestin fara sa crezi in "partea supranaturala". Spiridusul tau si celelalte traznai de genul ingerilor, dracilor, etc, ce naiba sunt, daca nu "partea supranaturala"?! Plus diverse evenimente depre care povestea spune ca ar fi fost generate de ei.
Sunt forte ale binelui Europa si SUA, dar nu pentru ca sunt crestine, ba dimpotriva, au devenit asta in momentul in care misticismul crestin a inceput sa fie separat de politic, economic, etc. Sa nu uitam ca raspandirea crestinismului in Europa a coincis exact cu ceea ce numim "Evul Mediu Intunecat". Adica cu cea mai neagra perioada din istoria Europei. In plus, sunt si alte tari unde crestinismul e doar o ciudatenie a naturii si totusi sunt la nivelul Europei, atat ca bunastare, cat si ca drepturi. Vezi Japonia, Corea de Sud. Nu mai vorbim de tarile Europene unde deja e pe faras misticismul crestin, dar care au unele dintre cele mai ridicate niveluri de trai, cele mai ridicate niveluri de echitate si libertate, etc.
Repet, nu crestinismul a dezvoltat societatea, ci tocmai disocierea de el (sau de alte misticisme) a adeciziilor politice, economice, sociale. Cat timp, si unde, crestinismul a fost politica de stat, tarile respective nu au diferit cu nimic de cele mai nasoale in care acum islamul face legea. De altfel nu prea exista diferente intre cele doua misticisme. Doar ca unul (cel crestin) a fost in mare masura eliminat de la decizie, pe cand celalalt inca mai e pe val in ce priveste conducerea unor tari.
Iar daca tot e sa vorbim de "extrem de prost", e fix ala care pune ca tembelul botul la niste povesti cu spiridusi, fara nicio valoare, sau baza in realitate, menite si promovate doar pentru a obtine unii bani si alte foloase de la fraieri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În mare parte nu știu ce sa zic despre personaj, dar sunt de acord ca Occidentul nu prea mai are influență iar China o ia înainte!

| EestiSodalane a răspuns:

În mare sunt de acord, dar nu sunt deloc de acord cu exprimarea "the legacy of the judeo-christian tradition".
Iudaismul și creștinismul sunt opuse. Nu le poți amesteca într-un singur concept. Iudaismul a născut liberalismul și comunismul care sunt antitetice Creștinismului.