Întrebare recomandată | Duucu a întrebat:

Www.youtube.com/watch?v=8xe6nLVXEC0

O părere?
Consider că într-un fel avem nevoie de o educație ca cele prezentate de el, dar în alt fel trebuie să aprofundăm și anumite științe, matematica, fizica, chimia, pentru un loc de muncă ce necesită studii mai profunde.

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, în mare parte tipul are dreptate.
Sunt de părere şi eu că în şcoli ar trebui să se predea mai puţine spre deloc inutilităţi şi mai multe lucruri cu adevărat utile în viaţă. Altfel, în mare parte este un timp risipit aiurea.

| Duucu explică (pentru NOname):

Și oricăt de rebel și viteaz este el, tot nu le poate oferi un răspuns concret la cei care spun că astfel de materii ne ajută să avem un loc de muncă bun. Matematica, fizica, chimia, trebuie făcute la același nivel. Limba română trebuie să se axeze mai mult pe citit și acumulat informații decăt pe comentarii și oferit puncte de vedere. Mie mi-a plăcut mereu sistemul japonez de învățămănt, cu cluburile lor și cu alegerea elevului să învețe ce dorește.
Inutil mi se pare logica, psiho, economia, filozofia... astea le poți învăța citind cărți, apoi mai e sportul, care ar trebui să fie ceva off-school, la fel ca și desenul și muzica, ele sunt hobby-uri, nu poți obliga pe cineva să le practice. Latina e o tămpenie, ora de religie la fel, cele 2 limbi străine obligatorii, de asemenea. Nu era mai bine să existe clase la care elevii au dreptul să se înscrie? Clasa de arte, clasa de franceza sau de engleză, să li se ofere libertatea de a învăța ce doresc.
Științele reale își au rostul, fiindcă ne dezvoltă găndirea dar în același timp ne pregătește pentru viitoarea slujbă. În mare parte, fiecare loc de muncă (excluzănd cele de vănzător la KFC) cere cunoștințe din domeniul științei/geografiei/istoriei, nu putem să ne lipsim complet de ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Cele 2 limbi straine obligatorii la fel? Geografia de asemenea? Istoria mai inteleg ca e un amalgam de povesti plicticoase, mai ales daca ai un prof naspet.

Go home, Duucu. You're drunk. big grin

| NOname a răspuns (pentru Duucu):

Ei, aici fiecare e cu părerea lui.
E discutabil.

Ce pot să spun cu certitudine, e că mi s-ar părea mai ok, ca să li se ofere copiilor baza ce ţine de fiecare materie, iar dacă să o aprofundeze sau nu să fie o alegere personală, voluntară. Aşa cred că ar fi cel mai fair-play şi productiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Ah, stai. Acum ca ma gandesc la mine insumi...cel mai bine am invatat materiile astea singur. Pe cand mate, fizica, chimie, mai greu fara profi!

| Duucu explică (pentru anonim_4396):

Nu mă înțelegi, am vrut să zic că elevul trebuie să aibă dreptul să-și aleagă limba pe care să o studieze pe lăngă engleză. Și geografia da, sunt de acord să o știm fiecare și să se predea la fel în continuare.

| Duucu explică (pentru NOname):

Așa e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Ah. Ok. Am inteles. Dar depinde de mai multi factori. Una e sa alegi intre germana si franceza, alta e sa vrei ceha sau turca, si ce e mai exotic. Nu ar fi posibil in toate scolile sa ai staff pregătit.

| Duucu explică (pentru anonim_4396):

Da, stiu, de aceea sa fie cateva optiuni de ales.

| oprintesa a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca fiecare are dreptul de a-şi exprima părerea, DAR, părerea ta e absolut greşită. Ziceai că nu mai există copiii care să citească de bunăvoie, imi pare rău să te dezamăgesc dar vorbesti cu unul. A da, si istoria e plicticoasa doar pentru sărmanii ca tine care probabil în timpul orei se uita pe fereastra si din cand in cand la tabla si mai vedea cate o cronologie si se întreba ce e aia. Poate de aia săracul prof a devenit naspet. Iarăşi, si geografia e folositoare. Trebuie să ştii şi tu pe ce lume traiesti, nu? Limbile straine la fel, sunt salvarea noastră, a elevilor din Romania. Cu siguranţă orice puşti din ziua de azi (din tara noastra) visează să-şi faca facultatea în străinătate. În schimb, si nu vreau să sugerez că matematica şi română sunt ore nefolositoare, nu complet in orice caz, dar trebuie să recunoaştem că unele chestii de la aceste materii chiar sunt inutile si o adevărată pierdere de timp! Adică de ce ar trebui să ne punem să analizăm propoziţii? Unul dintre multele exemple de chestii inutile. Nu iti dezvolta imaginaţia. Nici intuiţia nici nimic. Si totusi ne pierdem 18 ani din viaţă facand pe cobaii acestui sistem bolnav. Care te învaţă doar că spaga si gelozia şi umilirea in public sunt importante, altfel nu cred ca-ti dezvolta EQ-ul ( nu mai cautati pe google, ma refer la inteligenţa emotionala )

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Sigur ca da, printesa lui tati, nu te contrazic. Nu ti-a luat tati si niste ochelari mai buni? Ah, a luat ochelari de soare la printesa lui, ca daca lua de vedere te lasa cu ochii in soare.

| oprintesa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-am dat seama că vorbeam despre mine, iubitorule de trenuri. Deci cum n-ai nici un contraargument, doar jignirea username-ului meu, care, apropo, fusese pus ironic, presupun că eşti de acord cu mine, doar că ti-e jenă să recunosti, de la trenuri ţi se trage, tractoristu' lui tati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Nu m-am luat de username-ul tau fara motiv. Pur si simplu e ironic cat de bine ti se potriveste la cat de mult dai din clanta fara sa intelegi mai inainte cui si pentru ce te adresezi. Mi-e jena doar sa nu-ti stric ziua daca vremea de afara n-o face destul.

| oprintesa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu toate că n-are pic de sens ce ai zis, noi vorbeam despre SISTEMUL DE INVATAMANT, nu despre mine, iti reamintesc in caz că ai Alzheimer, dacă vrei să vorbesti si tu despre el, eşti invitatul meu, dacă vrei să continui să mă jignesti fără motiv, îţi sugerez să nu-mi mai dai reply la comentarii, și să te alături societăţii frustratilor din Romania. Mi-ai stricat-o deja de cand ai început să comentezi aiurea si off topic. O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Din pacate n-o sa ma pot alatura si eu societatii frustratilor din care faci parte talica.
Te dai de gol tot mai mult dupa fiecare replica.

| CimisliaNet a răspuns (pentru NOname):

De acord +++

| IsKillerX a răspuns (pentru NOname):

Foare adevarat.
Ba in plus daca inveti despre inutilitati
este foare plictisitor

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/BJIu7pE0lBA :))

| Duucu explică (pentru NOname):

Inspirate comentarii laughing
Am înțeles, tot de la el, că deja căteva școli au fost inspirate de el să pună noi ore în programă.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/fCM4GEBDjz4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, nu vreau sa fiu Gica contra, dar tot ce a enumerat tipul ala se invata in maxim cateva saptamani daca s-ar face la scoala (unde petreci ani de zile), iar multe se mai invata daca mai citesti o carte sau vezi un film bun, in contextul relatiilor sociale.
Si sa fim seriosi, cine mai citeste sau macar gandeste ceva de unul singur in ziua de azi? Sau sa aiba puterea de a se imagina in locul altuia.

Pun pariu ca mai mult timp irosesti in afara scolii.
Asa imperfecta cum e scoala macar ofera ceva, deschide niste usi. Fara ea e cumplit.

Multe chestii trebuie sa vina individual de la sine. Acces la cunoastere avem. Vointa nu prea.

Nu poti sa predai scoala vietii/experienta intr-o institutie de invatamant.

Nu spun ca nu sunt multe inutilitati predate la scoala, dar ideea e ca se pot preda si cineva chiar isi poate lua un salariu din asta! laughing

Apropo de clip, cand a zis ca o prima intalnire (baiat-fata) e mai importanta decat ecuatia de gradul II (respectiv formula pentru solutie) nu sunt de acord. Daca scoala ar trebui sa aiba si rolul asta e deja exagerat (ar deveni loc de tutoriale pentru orice idiot). Pana acum nu a mai invatat nimeni asa ceva in scoala si a dus-o bine, ia uite cum suntem 7 miliarde.

| Duucu explică (pentru anonim_4396):

Un punct de vedere foarte bun.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine, tipul exagerează. Școala își are rolul ei extrem de important și te ajută, dacă îți dai și tu silința, să îți găsești un loc de muncă și să nu ieși din ea un prost incult. Sunt informații multe inutile, adevărat, și materiile cam încărcate, iar adevărat dar rămâi cu ceva și acele lucruri te vor ajuta pe viitor. E bine să știi lucruri despre diverse domenii iar legat de științele exacte ele te ajută și te învață să îți mai folosești și creierul pe lângă informație legată de fenomene din jur și asta e foarte important. Asta e o problemă în societatea noastră oamenii nu prea judecă singuri și se lasă influențați de ce aud nu de ce filtrează iar școala cu asta ar trebui să îi ajute, să îi ajute să judece mai bine. Lucrându-ți logica întâi, poți ajunge mai încolo să înțelegi anumite lucruri importante care te înconjoară și se întâmplă în jurul tău. În rest sunt de acord cu tot ce ai zis și tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Asa este. Bine punctat la sfarsit. In scoala trebuie sa inveti sa gandesti. Punct.

| Duucu explică (pentru T0T):

Buna opinie.

| intrlp a răspuns (pentru anonim_4396):

E Ghita contra teroristule...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui ca orele de educatie sa fie egale cu orele de terapie contra ei

| DarkRevenge a răspuns:

Ai dreptate.

| NyctophobicGhost a răspuns:

Educatia deja i-a schimbat in bine pe multi dar nu-si dau inca seama, considera ca asa s-au nascut.
Mi-a placut versul cu disectia pe o broasca fara nicio legatura cu obtinerea unui job. Excelent, numai ca si hotii de buzunare au minime cunostinte despre functionarea unui organism, altfel te-ar injunghia ca sa nu ripostezi.Pana si hotul educat are principii si o multime de framantari pe care nu le intalnesti la un gang de pirati somalezi fara nicio zi de scoala.
Pana si prostia unui politist trebuie sa atarne de ceva, de o minima cunostinta acolo in ceata, ca sa poata sa faca diferenta dintre agresor si victima.
Chiar si ca refugiat trebuie sa stii putina geografie economica, asa ti-ai lua ce ti-a mai ramas si te-ai duce dracului prin China comunista, pentru ca n-ai auzit de ea decat pe cutiile de snikersi.Made in China "wow, they must f00king flourish in there".

And yes, tipul are si dreptate cand spune ca are informatii nefolositoare.Tot ma intalnesc recent cu fostii colegi si observ ca "spuma" clasei o duce mediocru cu joburi agatate de studiile lor.

| BlackCat13 a răspuns:

Unele materii ar putea fi eliminate