| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! De ce Pastele nu este o sarbatoare la fel de comercializata precum Craciunul?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza ca e in aprilie alta epoca.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care la inmormantari nu se danseaza, iar la nasterea/botezul unui copil, da.
Mai citeste si tu despre semnificatia celor doua sarbatori si o sa te prinzi singur.

| RAY a răspuns:

Cum sa nu fie, de paste ce facem? mancam, bem si inconjuram biserica de tei ori, multi nici nu stiu ce e pastele, ca s-a bagat iepurasul in asta, eu nu inteleg ce cauta mos craciun si un iepure la cele mari sarbatori crestine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca nu ne mai ramane prea mult buget de la lantul sarbatorilor de iarna: Craciun, revelion si ziua mea.

| Csander a răspuns:

De ce anume crezi ca nu este?