| Mirkutza99 a întrebat:

Buna ziua! Știe cineva dacă se mai acorda acele bonuri de masa in valoare de 100 de lei pentru cei care se vaccinează? Și dacă da, cum pot intra in posesia lor?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Te duci la medicul de familie sau la centrul de vaccinare unde te-ai vaccinat.

| Legion7X a răspuns:

Daca începe cu 5 tichete de 20 lei este clar. Scopul scuză mijloacele.

| Amimanera a răspuns (pentru Legion7X):

Ar mai fi si tombola.

| FreddieM a răspuns:

100 de lei valorezi?

| cristi202 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu fi rau cu el. Si donarea de sange e rasplatita. Crezi ca donatorii, carora unii le pot multumi caci le datoreaza viata, valoreaza cit primesc ca recompensa?

| FreddieM a răspuns (pentru cristi202):

Cuvantul,, DONATIE'' iti spune ceva? Personal sunt donator de sange, donez cand am ocazia, m-am inregistrat ca donator de organe la sistemul national de sanatate, saptamanal donez hrana pentru cei in dificultati si ca sa pun capac, mereu cand vizitez catedrale, biserici sau lacasuri de cult, donez bani desi sunt ateu. Si nu astept absolut nimic in schimb, nu viata vesnica sau alte prostii. De aia se cheama CARITATE.
Cat despre intrebarea in cauza, adica amicul spera sa fie rasplatit pentru o actiune creata in beneficiul lui? Ca din intrebare rezulta ca e pro vaccin.
Cheers si sanatate.

| cristi202 a răspuns (pentru FreddieM):

Frumos din partea ta! Si eu am fost donator de sange cindva... Si chiar ma gindesc sa ma reapuc.

Trebuie sa recunosc, adevar graiesti. Multumsc pentru observatie!

Si inca ceva: daca ai astepta ceva in schimb, daca am astepta ceva in schimb, nu ar mai fi caritate, ar fi afacere, ar fi tot o doza de egoism acolo.

| morfeo a răspuns:

Mai buna e portia de mititei cu mustar

| outsidethebox a răspuns:

Iuda, unul dintre cei 12 apostoli ai Mântuitorului, a fost cel care l-a vândut pe Isus marilor preoţi pentru suma de 30 de monede de argint.
Astazi, tu esti de acord sa te vinzi pentru 100 de lei, asumandu-ti riscuri pitential letale, sau mai rau, incapacitare pentru toata viata...

In cazul ipotetic in care, pe viitor, s-ar ajunge cumva si ipotetic la scenariul obtinerii de compensatii pentru efecte adverse grave post vaccinare, nici-o instanta nu va accepta includerea in masa de recompensat, pe acele persoane care au beneficiat deja de compensatii, ar fi ca si cand unora li s-ar permite sa ia cu doua maini in loc de una...
Daca te-ai vaccinat din convingere, bine ar fi sa te rezumi la atat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru outsidethebox):

Ar trebui sa te vaccinezi si fara sa primesti nimic, la ce pandemie e acum. Vaccinarea e ceva de bun simt.

| Gabriel2424 a răspuns:

Da, primesti dupa ce faci, dar nu stiu daca inainte sau dupa rapel, 5 tichete a cate 20 de lei, bonuri de masa pe care le poti folosi doar pentru produse alimentare.