| anonim_4396 a întrebat:

Cum e cu internarea covid? Daca ai comorbiditati poti sa te internezi? Tata are probleme cu tensiunea si depuneri de grasimi, daca e pozitiv poate merge la spital chiar daca e prima sau a doua zi de simptome?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Numai daca este in stare grava, se merge la spital.
Pentru febra si oboseala nu te interneaza nimeni, toti stau acasa, ca nu-s locuri in spital.
Recuperarea usoara si rapida!

Atentie! Trebuiei sa anuntati doctorul de familie, fiindca trebuie carantinata toata familia!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești bolnav și starea ta necesită internare, nu sunt puse condiții.

| Werrich a răspuns:

Nu mai este ca la inceput sa te interneze pentru orice simptom, doar daca trebuie intubat.

| Yuoia a răspuns:

Sa sune medicul de familie. Daca e in prima sau a doua zi si are simptome usoare, scapa cu tratament acasa. Dar daca e grav, chiar din prima zi il interneaza indiferent ce boli mai are.
Jassmina e in urma cu informatiile. Acum sunt locuri in spitale in toata tara.

| Anuskaa a răspuns:

Dar de ce sa mearga la spital?

| anonim_4396 explică (pentru Anuskaa):

A mai fost acum 2 sapt avea oxigenul la 70 si tensiunea 220 si nu a primit diagnostic inca