| Vreausapot a întrebat:

Mama vine din strainatate pe 18, daca noi avem doua casa in aceeasi curte este necesar sa intre toata familia in carantina sau nu in cazul in care ea va locui singura intr-una dintre case?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

"acum 17 minute | mgtow a răspuns:
Va fi obligata sa stea 14 zile in izolare daca vine dintr-o tara unde riscul de virus nu a fost eradicat"

mgtow a spus IZOLARE, tu o tii cu carantina

carantina inseamna ca e bagata in izolare si supraveghere la un centru de carantina inconjurat permanent de politie si verificata de doctori, iar daca fuge de acolo (ca nu e imposibil, ca nu e inchisoare) atunci i se face dosar penal

in momentul asta, daca te intorci, intrii in izolare, si da, daca aveti doua case si ea sta singura si nu iese deloc din casa, ci primeste mancarea la usa, nu e nici un motiv sa intre toata familia in izolare, insa trebuie aranjat cu autoritatiile, cand se intoarce sa spuna si sa INSISTE

in alta ordine de idei, cica, ca, dupa 15 iunie se mareste relaxarea, asa ca, daca nu se intoarce dintr-o tara de risc ridicat, ci de una cu infectare moderata (Bvlgaria, Croatia, Austria am impresia, or sa puna ei lista) atunci, cica, ca, nici in izolare nu mai trebuie sa stea

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Va fi obligata sa stea 14 zile in izolare daca vine dintr-o tara unde riscul de virus nu a fost eradicat

| Vreausapot explică (pentru mgtow):

Stiu asta, pe mine ma intereseaza dacă ne baga toată familia în carantină la domiciliu sau nu?

| mgtow a răspuns (pentru Vreausapot):

Da, toti trebuie sa stati inchisi

| JicaContra a răspuns (pentru mgtow):

"acum 17 minute | mgtow a răspuns:
Va fi obligata sa stea 14 zile in izolare daca vine dintr-o tara unde riscul de virus nu a fost eradicat"

mgtow a spus IZOLARE, tu o tii cu carantina

carantina inseamna ca e bagata in izolare si supraveghere la un centru de carantina inconjurat permanent de politie si verificata de doctori, iar daca fuge de acolo (ca nu e imposibil, ca nu e inchisoare) atunci i se face dosar penal

in momentul asta, daca te intorci, intrii in izolare, si da, daca aveti doua case si ea sta singura si nu iese deloc din casa, ci primeste mancarea la usa, nu e nici un motiv sa intre toata familia in izolare, insa trebuie aranjat cu autoritatiile, cand se intoarce sa spuna si sa INSISTE

in alta ordine de idei, cica, ca, dupa 15 iunie se mareste relaxarea, asa ca, daca nu se intoarce dintr-o tara de risc ridicat, ci de una cu infectare moderata (Bvlgaria, Croatia, Austria am impresia, or sa puna ei lista) atunci, cica, ca, nici in izolare nu mai trebuie sa stea

| Reghqen a răspuns:

Parcă după 15 nu se mai intra în carantină