| Sandu_Ana_1992 a întrebat:

A cata zi dupa terminarea menstruației poti ramane insarcinata?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina se poate forma/naste doar/numaiin cazul in care sperma ajunge in vagin in cele 4-5 zile ale perioadei fertile adica cele 3-4 situate inainte + ziua de ovulatie. Iar situarea acestor zile care corespund PERIOADEI FERTILE in cadrul fiecarui CICLU menstrual depinde STRICT DE LUNGIMEA ca numar de zile a fiecarui ciclu menstrual in parte. Te instiintez pentru cultura ta, ca CICLUL MENSTRUAL incepe in prima zi de MENSTRUATIE si se termina in preziua urmatoarei menstruatii. Niciodata nu se calculeaza nimic pe baza informatiei "dupa terminarea menstruatiei" fiindca nimeni nu poate sti/cunoaste cate zile a durat/tinut sangerarea menstruala in cazul fiecarei femei. In concluzie pozitionarea zilelor PERIOADEI FERTILE depinde de LUNGIMEA fiecarui CICLU MENSTRUAL in parte. Multa sanatate!