| Anomisusususususus a întrebat:

Acum 3 saptamani am incercat sa o facem (eu si prietena mea, ea fiind virgina ) nu a fost un contact sexual in sine a fost doar o incercare (deoarece avea dureri si nu am fortat lucrurile ) era foarte speriata ca ii intarzie ciclul (a intarziat 2-3 zile, probabil din cauza stresului ) si ca poate fi insarcinata, insa eu nici nu aveam sensatia ca ma termin (nici vorba) ..acuma ca i-a venit ciclul in conditii normale, mai poate fi vorba despre o sarcina?

13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi "încercat" să faceţi sex NEPROTEJAT, atunci există RISC de sarcină!

DEPINDE şi de aspectul/durata acestei menstruaţii, precum şi a menstrei următoare...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ei a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fie însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fie însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Eventual, să facă 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum îţi EXPLICAM anterior.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza stresului, dar din intrebarile anterioare ( ca vad ca numai pe tema asta postezi ) ai scris ca 4 zile i-a intarziat, pai cum asa?

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Nu, sa stea linistita!

| SarosBogdan a răspuns:

Nu are cum sa fie insarcinata cu tine daca nu iai facut nimic, cu altcineva pote.
E ca si cum ai trage dupa un iepure, daca tu tragi la 2km de el, cum sa al omori laughing

| NickName01 a răspuns:

Ca fapt divers, familia are astăzi nevoie de moralitate mai mult decât în trecut(!), deoarece astăzi ea este lovită de provocări din toate părţile (asta da schimbare faţă de trecut!), şi în mod logic, este mai vulnerabilă, şi drept urmare are nevoie să fie mult mai solidă. Ori fiecare îşi mai doreşte şi astăzi ca familia lui să reziste o viaţă. Dar astăzi, în mod intenţionat şi programat (!), a fost aruncata în lume cultura desfranarii, ca o lovitură mortală pentru ultimul bastion, familia.

| Roland22 a răspuns:

Nu e insarcinata sigur

| anonimiussandicartiozeropmmdy a răspuns:

Daca i-a intarziat ciclu nu este din cauza ca este gravisa este din cauza stresului sau poate a stat cu mainile si picioarele in apa rece si a racit. Nu ai de ce sa iti faci griji.

| Anomisusususususus explică (pentru anonimiussandicartiozeropmmdy):

Mai este necesar un test de sarcina?

| anonimiussandicartiozeropmmdy a răspuns (pentru Anomisusususususus):

Nu este necesar un test de sarcina.

| Ąℓзאą a răspuns:

Nu poate fii vorba despre o sarcina daca i-a venit ciclul, iar despre durere e ceva normal, intarzierea ciclului este din cauza stresului, in cazul in care ati avut contact sexual neprotejat si ai ejaculat in vaginul ei trebuie sa se ingrijoreze dar va sfatuiesc PROTEJATIVA sau sa ea sa ia niste pastile contraceptive dar prescrise de medic.

| teletrade a răspuns:

Cum adică nu a fost contact sexual în sine?! Mă rog. dacă i'a venit ciclu nu e vorba de o sarcină, dar cel mai bine e sa mergeţi la un control. big grin

| Anomisusususususus explică (pentru teletrade):

Adica nu a intrat nimic nicaieri asta inseamna ca nu a fost contact sexual in sine happy

| petrescu96 a răspuns:

Daca i-a venit ciclul nu poate sa fie insarcinata