| Ricardo122 a întrebat:

Acum ceva timp am facut sex neprotejat cu prietena mea. Am facut 2 partide. Nu am ejaculat inautru ci afara. Dupa m.am spalat si am continuat. Am facut asta pe 11 noiembrie. De pe 9 noiembrie intra in perioada infertila. M.am speriat si i.am cumparat escapelle(pilula de a 2a zi) pe care a luat.o dupa 22 de ore. A avut stari de greata si o durea capul dupa ce a luat.o timp de cateva ore. Ciclul trebuia sa ii vina pe 20 noiembrie.Suntem pe 24 noiembrie si inca nu i.a venit. Mentionez ca pe 22 o durea in zona vaginala si sanii (mi-a spus ca asa se intampla de obicei inainte sa ii vina ciclul insa uneori poate sa fie si alarma falsa). De asemenea a fost si stresata cu un examen si de aceea ma gandesc ca ii intarzie. Sunt destul de ingrijorat. Astept urgent niste raspunsuri. O zi buna!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Va avea dereglări ale ciclului cel puțin încă vreo 6 luni de acum încolo.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In data de 11 Noiembrie ti-am trimis un raspuns clar, precis si foarte bine documentat in care ti-am explicat ce urmari va avea folosirea pastilei de a 2-a zi in mod INUTIL/FARA ROST si am incheiat asa; ''In concluzie probabilitatea de a ramane insarcinata este 0% mai ales daca sexul NU s-a terminat cu ejaculare de sperma si daca a fost intretinuta intr-una dintre zilele situate in afara perioadei fertile. Folosirea pastilei de a 2-a zi in conditiile descrise de tine, ar reprezenta o grava IRESPONSABILITATE si o crunta bataie de joc absolut INUTILA a organismului prietenei tale. Multa sanatate! '' Bataia de joc la adresa sanatatii si a organismului prietenei tale a inceput sa se manifeste. Din pacate prostia, ignoranta si imbecilitatea unora este nelimitata. NO COMMENT

| sofisis a răspuns:

Citeste prospectula ala...nu prea am eu experiente cu pastila de a doua zi dar stiu ca TREBUIE ca dupa ce o iei, in termen de vreo 5-7 zile, sa vina menstruatia. Daca nu vine, e problema.
Si odata luata aia, nu mai conteaza cand trebuia sa ii vina in mod normal.
Dupa ce a luat-o, a vomitat cumva?

| Ricardo122 explică (pentru sofisis):

Nu a vomitat.o

| sofisis a răspuns (pentru Ricardo122):

Uite:
" Următorul ciclu menstrual după ce aţi luat Escapelle

După utilizarea Escapelle, ciclul dumneavoastră este de obicei normal şi va începe în ziua obişnuită; cu toate acestea uneori, ar putea să fie cu câteva zile mai devreme sau mai târziu. Dacă ciclul dumneavoastră întârzie cu mai mult de 5 zile faţă de data prevăzută, apare o sangerare „anormală" în această perioadă sau credeţi că aţi putea fi gravidă, trebuie să faceţi un test de sarcină pentru a vedea dacă sunteţi gravidă."

| kandaraki a răspuns:

Pastila nu e bomboana, e o bomba care ii deregleaza tot organismul ei, e normal sa se simta rau si sa nu ii vina regulat ciclul. Fiindca sunteti prosti si intrati in panica. Nu se ia pastila asa cum ai lua o bomboana.
Daca nu stiti a va proteja, mai bine nu faceti sex, mergeti la plimbare si sarutati-va doar.

| DaRyuSN a răspuns:

Daca nu ma insel, greata, durerea de cap si tulburarea ciclului mentrual sunt niste reactii adverse trecute pe prospectul de la Escapelle. Sansa unei sarcini exista dar este destul de mica.
Sanatate.