| yngeras a întrebat:

Poate ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat.am o problema:am avut contacte neprotejate,(a ejaculat afara) si de prin 15 octombrie am stari de greata, oboseala, dureri in zona abdomenului si dureri de cap iar acum parca mi-a crescut si burta.intre timp am avut menstruatie normala, la 33 de zile.pe 4 noiembrie, 6decembrie, 8ianuarie.am fost la ginecolog si a spus ca am anexita pentru ca ma durea foarte tare in partea stanga.cred ca am facut vreo 10 teste de sarcina si toate au iesit negativ.nu am urmat tratamentul si ma simteam la fel de rau iar pe 20ianuarie am mers la alt ginecolog.in urma unui ecograf a spus ca am un chist ovarian stag de 12mm si mi-a dat anticonceptionale.acum ar trebui sa-mi vina menstruatia pe 10 cel tarziu dar nu am nici un simptom ca ar veni.doar ca imi creste burta desi nu mananc mai nimic.sa fie chistul de vina? se poate sa fiu insarcinata? ultimul test l-am facut acum 2 zile si arata ca nu.nu stiu ce sa mai cred.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine daca ai fost la medik, testele sunt foarte bune, crede-ma k nu esti insarcinata

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata. Simptomele tale pot fi de la chisturile ovariene. Nu ai sindrom premenstrual fiindca ciclurile pe contraceptive sunt mai "linistite" decat cele normale. Trateaza-ti chisturile si mergi la un nou consult+echografie peste vreo 3 luni. As recomanda echografie cu sonda transvaginala, e mai fidela.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, sfatul meu este sa consulti un ald ginecolog, cu astfel de lucruri nu este de glumit.Este bine sa depistezi boala din timp si sa o poti trata decit sa ajungi in stadiul cind nu poti face nimic. Sfatul acesta ti-l dau din suflet si cred ca ar trebui sa iei cit mai curind posibil masuri.

| yami a răspuns:

Un control amanuntit, nu mai astepta... dar inainte de asta mai poti face un test de sarcina, dimineata e cel mai sigur! roaga sa te ajute cineva cu testul, poate nu l-ai folosit cum trebuie> am o prietena care a facut de doua ori testul dar saracuta rupea exact in locul in care ar fi trebuit sa apara"raspunsul", si cand l-am facut, cu ea de fata, au aparut si liniutelehappy...

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu ai simptome pentru ca iei anticonceptionale... de la anticonceptionale aproape ca dispar toate semnele de inainte... insa nu stiu ce sa zic de burta ta care creste... sangerarile menstruale sunt normale? adica daca ai sangerari menstruale abundente care tine mai mult de 10 zile... poate fi un fibron uterin... atunci mai creste burta o data cu cresterea fibronului... altceva nu stiu ce pot sa zic dar nu ai intrebat medicul? gravida sigur nu esti... nu are rost sa mai dai banii pe teste de sarcina... daca erai gravida ginecolog ar fi observat la ecograf...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu exact cum sa iti rasrund. dar este o boala care se manifesta exact ca cresterea unui copil dar nu mai stiu cum se numeste. misa intaimplat si m ie asta