| Tinnaaa a întrebat:

Acum o luna am facut sex neprotejat dar fara sa isi dea drumul doar i-a curs lichidul preejaculator. Luna aceasta mi-a venit menstuatia dupa 3 saptamani de la actul sexual. Si nu am niciun simptom de sarcină sau vreo presimțire. Dar totusi este posibilă vreo sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Din expunerea ta rezulta ca actul sexual a fost intretinut cu 3 saptamani (cu 21 de zile) mai inainte fata de ziua/data la care a pornit sangerararea menstruala.
2.) Este indicat sa afli urmatoarea informatie certa, sigura si cat se poate de corecta pentru a sti si tu pe viitor, ca intotdeauna prima zi a perioadei fertile INCEPE cu 18 zile si se TERMINA cu 13 zile inainte de ziua in care urmeaza sa inceapa menstruatia.
3.) Fiindca actul sexual a fost intretinut cu 3 zile mai inainte de a incepe perioada fertila, in consecinta rezulta ca sexul a avut loc in una din zilele apartinatoare de perioad INFERTILA, adica intr-o zi in care era IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin.
4.) De asemenea trebuie sa stii dar si sa intelegi ca insasi simpla pornire a sangerarii menstruale este considerata ca reprezinta o garantie certa si ferma a faptului ca in proportie de peste 99% este exclus ca in uter sa poata sa fie/sa exista o sarcina instalata.
5.) De asemenea trebuie sa afli si de asemenea si sa intelegi ca in primele 4-5 saptamani de dupa sex, este cu totul IMPOSIBIL sa apara, sa existe si sa se manifeste chiar si cea mai infima forma de simptom de sarcina. In perioada situata inainte de menstruatie, pot sa apara/sa existe simptome PREMENSTRUALE cele care indica faptul ca sarcina NU s-a format, si in scurt timp va incepe sangerarea menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Nu e posibila.

| MValentin a răspuns:

De-o data ce ti-o venit ciclul nu i posibilă nicio sarcina