| ilovemovies a întrebat:

Ajutati-ma va rog cu problema asta pe care o am. Imi place de un baiat, e cu un an mai mic ca mine...Numai ca el a fost impreuna cu cea mai buna prietena a mea si acum ea vrea sa mai fie cu el. Ea nu stie ca il plac, dar cred ca si-a dat seama, pentru ca azi eram la o petrecere si s-a dus la el si i-a zis ca il plac. Ce pot sa fac? Eu chiar il plac...

15 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Să îi spui!

| greyhound a răspuns:

Nu te baga, mai are balta peste
Sau poate primesti acordul prietenei tale

| ilovemovies explică (pentru greyhound):

Habar nu am ce sa fac! Toti baietii pe care ii plac sau i-am placut, o plac pe ea! Si asta ma cam deranjeaza. Si as putea spune ca asta e putin gelozie dar ideea e ca in prietenie gelozia strica! sad

| Liliana1981 a răspuns:

Orienteaza-te catre un alt baiat.

| ilovemovies explică (pentru Liliana1981):

Usor de spus, greu de facut! Plus ca baiatul ala nu o mai place pe ea. Asa ca de ce sa n-am si eu o sansa? Adica daca ea a avut-o si a ratat-o nu e vina mea!

| greyhound a răspuns (pentru ilovemovies):

Daca el n-o mai place pe ea nu inseamna ca ea nu-l mai place pe el, si femeile sunt orgolioase rau. E posibil sa-ti strici prietenia cu ea de aia zic ca ar fi perfect daca ti-ar da acordul (vorbeste intr-o zi cu ea pe tema asta)

| Liliana1981 a răspuns (pentru ilovemovies):

Asta e clar, nu e vina ta. Dar tie ti-ar placea ca cea mai buna prietena a ta sa aiba o relatie cu fostul tau iubit? Eu cred ca nu.

| ilovemovies explică (pentru Liliana1981):

Nu m-ar deranja, daca nu l-as placea! Adica daca am trecut peste el, poate sa se combine cu el! Dar ideea-i ca ea il vrea pe el. Si isi schimba placerile de la o zi la alta: azi place pe unu, maine pe altu, poimaine iar pe primul si tot asa. Nu vreau sa barfesc, dar am nevoie sa spun ce simt cuiva, si ea clar nu ar putea intelege asta

| ilovemovies explică (pentru greyhound):

Mi-e rusine sa ii zic! Adica ar rade (cred) pentru ca noi doua suntem foarte diferite, asta insemnand ca ea atrage mai multi baieti, pe cand dupa mine abia daca am vreo unul, ea isi schimba mereu parerile si relatiile, eu raman focusata pe acelasi baiat pe o perioada indelungata de timp. Si ideea-i ca inainte sa fim prietene bune, am fost aproape dusmance..Si nu stiu daca sa am incredere in ea..Si mai este o problema: daca el nu ma place? Scz ca am scris romanul asta aici, sper sa imi raspunzi

| greyhound a răspuns (pentru ilovemovies):

Pai atunci mai stai putin si afla daca tipul are aceleasi sentimente pentru tine, apoi vorbeste cu ea
Sa nu-ti fie teama ca rade de tine; ti-am zis daca nu vorbesti cu ea, e posibil sa se oftice si e cam nasol atunci, in calitate de fosta prietena a gagiului se poate da foarte usor la el (daca sa zicem va combinati) numai asa ca sa-ti faca rau
Tu ai dreptate, si tu contezi nu numai ea, dar trebuie sa ai rabdare si sa stii cum s-o scoti sa fie bine pentru amundoua

| ilovemovies explică (pentru greyhound):

Stiu. Dar relatia noastra de prietenie e ceva de genul (dupa parerea mea): ea a luat tipul, eu am ajutat-o s-o faca. Si nu stii cat de mult imi doresc sa ii zic ca il plac si eu pe el cand zice ca vrea sa se combine la loc cu el!

| greyhound a răspuns (pentru ilovemovies):

Ai vazut ca toata lumea iti spune sa vorbesti cu ea. Asa macar stii ca ai stabilit niste lucruri daca zice ca nu si tu faci ca tine
Dar prietena asta a ta totusi nu citeste gandurile, trebuie sa fii si tu un pic tupeista cine stie poate chiar n-o sa aiba nici o problema
Daca zice nu si tu nu esti de acord ii spui ca tu ai ajutat-o in astfel de cazuri, ca tu il placi pe tip si vei incerca sa te combini cu el si ea sa nu zica ca n-ai incercat sa impaci si capra si varza

| Blu3Smyle a răspuns:

Daca chiar il placi spune-i-o tu dar e complicat chiar daca te place puneti intrebarea pe cine ai alege daca te-ai hotarat atunci e mai simplu daca l-ai ales pe el un zambet ceva ceva si poate ajunge si el sa te placa.Succes!

| ionelamarianasiatat a răspuns:

Buna, parerea mea este ca daca prietena ta inca mai vrea sa fie cu acest baiat, ea va suferi stiind ca cea mai buna prietena a ei este cu baiatul de care ii place mult, eu cred ca e mai importanata prietenia dintre tine si aceasta fata decat dintre tine si acest baiat, o prietenie poate dura vesnic dar o relatie poate dura doar o vreme, poate ca el nici nu te place asa il placi tu, baiti gasesti la tot pasul dar o prietenie adevarata nu se gaseste asa usor ( asta daca intre tine si acea fata este o prietenie adevarata). succes! big hug

| ilovemovies explică (pentru ionelamarianasiatat):

Dar ideea-i ca nu vreau sa ii zic ca il plac! Ea o sa se combine cu el orice ar fi. Si daca ii zic ca il plac ar zice ceva de genul: '' Mda, placi acelasi baiat ca mine''