| o fata a întrebat:

Ajutati-ma va rog! mi-am inceput viata sexuala luna aceasta si am facut-o in ultima saptamana in fiecare zi. problema este ca imi intarzie menstruati deja de 4 zile oare este din cauza ca mi-am inceput viata sexuala sau nu stiu. voi ce credeti in special fetele cum ati reactionat dupa prima data?

Răspuns Câştigător
| Missy_4676 a răspuns:

Mie mi-a intarziat o luna.Asta nu inseamna ca e valabil si in cazul tau.Depinde de organism.Eu nu mi-am facut griji deoarece ma protejasem, dar daca tu nu ai facut asta ar trebui sa te puna pe ganduri aceasta intarziere.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi de la inceperea vietii sexuale (eventual prea devreme), de la excesul de sex sau de la o sarcina (stii ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura). Intarzierea este inca mica, totusi iti recomand ca luni dimineata sa faci un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi, indiferent de rezultat, sa te duci neaparat la ginecolog.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ciclul menstrual nu se dereglează de la începerea vieții sexuale ci pe fond hormonal, răceală, chist, sarcină, infecție, medicamente, etc.
Un test de sarcină te poate lămurii.
Pa, pa.

| stresu a răspuns:

Ia un test de sarcina ca sa fii linistita, si pe viitor iti recomand sa te protejezi de absolut fiecare data, sa nu lasi valul sa te ia.
De ce sa creezi probleme daca nu e nevoie?winking

| emilia21 a răspuns:

Va trebui sa faci un test de sarcina sa te convingi, pe viitor ai grija de tine si nu mai face, fara protectie, altfel te costa. mult succes

| marymaryanne a răspuns:

Fa un test de sarcina. e singurul care te poate lammuri