| s3nz0r a întrebat:

Ajutor va rog. Vreau sa dau la liceul militar Dimitrie Cantemir din Breaza. Mi-am facut fisa medicala si etc. Eu nu cred ca am sanse mai ales ca am inteles ca se intra pe pile sau gologani. Mai ales cm parintii plecati in spania si aseara mi spus ca "daca vrei sa dai la liceul ala bine dar sa iei ca nu avcem chef sa platim atatia bani pentru avion si drum si etc". Acum sunt intr-o situatie nasoala. Mi-au propus astfel ori dau dar sa fiu sigur ca intru ori sa nu mai dau deloc si sa nu ma mai gandesc. Eu vreau sa dau la acel liceu pentru ca as vrea sa-mi masor fortele ca sa zic asa dar daca dau gres se supara parintii pe minesad. Si daca reusesc o sa fiu cel mai tare din comunawinking. Si apropo in fiecare an am media peste 9, 75. Si fac mult sport pot sa rezist. ajutati-ma va rog. Mi-am pierdut toata increderea mai ales dupa ce mi-au spus parintii aseara crying. (si scuzatima ca am pus intrebarea mea aici stiu ca nu ar trebui dar cred ca la acest capitol sunt mai multi... membrii ai TPU mersi multwinking )

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Conditiile admiterii la un liceu militar sunt foarte grele, nu toti cei care reusesc au pile si gologani, sunt care au si "stiinta de carte", nu numai media conteaza. La sport trebuie sa te inscrii neaparat in baremele impuse de cei din liceu, altfel esti eliminat din prima. Mai conteaza si vizita medicala... Tu pregateste-te pentru tine, nu pentru parinti, mai ales daca vrei sa arati in comuna ca esti cel mai tare. Nu mai stiu sigur, dar mi se pare ca examenele la liceul militar se dau inaintea celorlalte licee/cele civile/, deci ai posibilitatea sa poti obtine si un loc la un liceu civil in caz de esec la liceul militar. Eu sincer, nu-ti doresc vreun esec, ci numai mult noroc. Nu merge la examene cu convingerea ca toti cei din jurul tau au pile si au mituit comisia de admitere cu bani, invata, pune pe cineva sa verifice ceea ce cunosti si nu uita de mentinerea conditiei fizice. S-auzim ca ai reusit!

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Revin! Atentie mare la scrierea corecta a cuvintelor, gramatica, semne de punctuatie...sunt rautacioasa dar uitandu-ma la textul scris de tine, nu ti-as da voie sa iesi nici din comuna. Mai ai timp sa te corectezi, nu dispera.

| plasticstyle a răspuns:

Mda...acolo merg pilele, dar poti incerca desi probele sunt f grelehappytrebuie sa dai ceva banet, am avut o fosta colega care a mers acolo, si ea a depus f mult efort si e sportiva si a avut medie mare si n a fost admisa a picat la flotaristraight face a mai dat o data si tot a picat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in clasa XI am intrat la liceul cand media era foarte mare aveam 9. 54 am fost pe al 78 loc.Nu intram daca nu aveam pile ma intelegeti ce vreau sa zic asa ca fatii rost de banii frate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci care e cea mai mica nota? pentru a intra pentru ca as vrea si eu sa intru tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prostie chestia cu pile sau bani. Daca ai o dezvoltare fizica armonioasa si te antrenezi n-ai de ce sa-ti faci griji. Cele mai grele chestii sunt:tractiunile si proba de 1000m, cu media ta intri fara probleme, dat fiind ca ultima medie de anul trecut a fost 9. 09 la Campulung Moldovenesc, respectiv 9. 04 la Alba Iulia.Acum depinde unde dai. Daca vrei mai multe informatii lasa-ti id-ul si te adaug eu.

| stivi a răspuns:

Mda parintii o c-am dau de perete straight face Parerea mea e sa dai totusi, ai media mare, desi zici ca se intra mai mult cu bani si pile ( Pff Romania frate straight face ) Oricum merita sa incerciwinking Succes mult!

| laura24 a răspuns:

Buna:*.da-mi id tau.si eu dau anul asta la liceul militar.da`mi id tau. trebuie sa iti zic ceva importantwinking