| s3nz0r a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Ajutor va rog. Vreau sa dau la liceul militar Dimitrie Cantemir din Breaza. Mi-am facut fisa medicala si etc. Eu nu cred ca am sanse mai ales ca am inteles ca se intra pe pile sau gologani. Mai ales cm parintii plecati in spania si aseara mi spus ca "daca vrei sa dai la liceul ala bine dar sa iei ca nu avcem chef sa platim atatia bani pentru avion si drum si etc". Acum sunt intr-o situatie nasoala. Mi-au propus astfel ori dau dar sa fiu sigur ca intru ori sa nu mai dau deloc si sa nu ma mai gandesc. Eu vreau sa dau la acel liceu pentru ca as vrea sa-mi masor fortele ca sa zic asa dar daca dau gres se supara parintii pe mine. Si daca reusesc o sa fiu cel mai tare din comuna. Si apropo in fiecare an am media peste 9, 75. Si fac mult sport pot sa rezist. ajutati-ma va rog. Mi-am pierdut toata increderea mai ales dupa ce mi-au spus parintii aseara.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca esti foarte bun, nu conteaza pilele sau banii.Ai medii mari, dar nu se stie care este nivelul scolii in care inveti.Incearca sa mergi la olimpiadele judetene de romana, matematica unde lucrarile iti vor fi corectate cu obiectivitate si cu exigenta necesara.Astfel te vei putea evalua.Vei vedea unde te situezi in competitia cu cei mai buni. Daca nu intri la liceul militar, poti sa intri la alt liceu si dupa terminarea lui mai ai posibilitatea sa devii militar.

| SweetCandy a răspuns:

Uite eu sunt din Breaza, daca vrei sa vorbim mai multe da-mi un mesaj privat cu id-ul taubig grin
Am avut un coleg care a intrat acolo la liceu si in mare, da e greu de intarat, insa daca iti doresti cu adevarat nu te poti prezenta la examene cu gandul ca "acolo se intra pe pile "..."ca nu am incredere in fortele mele".
Orice e posibil, deci gandeste-te bine ce vrei s faci.
Din cate stiu eu media ce-a mai mica cu care s-a intrat acum 2 ani a fost undeva la 9, 00 deci vei reusi si tu, insa trebuie sa iei in calcul si proba sportiva care este eliminatorie.
Un alt aspect este acela ca programul nu etse deloc unul dupa placul tau, trebuie sa te trezesti al ora 5:30, ai instructie ore de curs, apoi de facut proiecte si tot felul de activitati din astea!

Mult succes si ai incredere in tine!

| Alex_7297 a răspuns:

Nu te descuraja. Dacă tu crezi că poţi, atunci încearcă! Apropo, eu stau exact lângă Breaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti pierde increderea.ai nota mare si cred ca vei intra, din cate am inteles un var de-al meu avea nota 9, 02 si a intrat tot acolo. poate veti fi colegi.bafta!

| darkb0y a răspuns:

Iti zic eu ca fratele meu a intrat la alba iulia unde e mult mai greu ca la breaza cu media 8, 94 deci nu-ti fa griji