| PussicatDolls a întrebat:

Altă curiozitate. Dacă,de pildă, menstruația mi-ar veni mâine și ar dura 5 zile scurgerile propriu-zise, și a doua zi după terminarea menstruației aș avea contact sexual protejat, care ar fi riscul? Nu am ciclu menstrual regulat!
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In ziua imediat urmatoare menstruatiei probabilitatea de a se instala o sarcina nu depaseste 3-5% insa cu trecerea fiecarei zile si apropierea de ziua a 9-10-a a ciclului menstrual probabilitatea va creste putand ajunge pana spre circa 25%. In perioada fertila care incepe de prin ziua a 10 si pana spre ziua a17-19-a sansele de sarcina cres progresiv si sunt maxime in zilele 13-16 -a, dupa care incep sa scada progresiv pana spre sfarsitul ciclului menstrual.Acestedate sunt oarecum valabile in cazul unui ciclu neregulat dar cu diferente mici intre cicluri. In cazul in care ciclurile sunt foarte neregulate nu se poate folosi deloc aceasta metoda si este obligatorie folosirea unei metode de protectie INTOTDEAUNA.

| 1DeadMemories a răspuns:

Decat sa stai cu stresul asta pe cap, de la luna la luna, mai bine renunti la sex.
Protejeaza-te cat mai mult posibil si probabilitatea sa ramai insarcinata scade.