| andaenescu a întrebat:

Bună dimineața. Dacă de exemplu menstruația mea durează 5 zile (scurgerile propriu zise), și după menstruație întrețin relații sexuale protejate, care e riscul? Eu nu am ciclu menstrual regulat, trece și de 40 de zile câteodată, câteodată vine și la 35, dar am înțeles că ovulația e cea mai fertilă perioadă și are loc undeva în jurul zilei 9. Deci care ar fi perioada "favorabila" si cu riscuri mai mici, în cazul meu? Va rog, un răspuns clar și concret care să mă facă să înțeleg! Mulțumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care relatiile sexuale sunt protejate practic riscul de sarcina dispare indiferent daca ciclul este regulat sau nu.In cazul tau pentru a fi tot timpul protejata si sexul practicat sa devina o desfatare te sfatuiesc sa incerci pe viitor sa folosesti inelul contraceptiv pe baza de hormoni NUVARING.In cazul tau nu se poate calcula decat cu o aproximare foarte nesigura perioada fertila extinsa dar care nu te va ajuta cu nimic in practicarea unui sex responsabil.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Ce varsta ai? Mersi.

| KMaddieK a răspuns:

Cand ai ciclul neregulat e greu sa stii perioada fertila cu exactitate