| Crețu_Alin_2000 a întrebat:

Am 15 ani si tin sa mentionez ca anul trecut am reusit sa decalotez glandul penisului cu totul. Am o senzatie foarte neplacuta cand ating glandul, iar viata sexuala inca nu am inceput-o. Ce as putea face sa nu mai simt acea stare de jena? Tin sa precizez ca am o prietena care si-ar dori sa facem sex, dar ma sfiesc din cauza chestiei ăsteia. Cum as putea scăpa de senzatia asta in cel mai scurt timp?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat sa incepi sa te masturbezi sau doar sa-ti decalotezi cat mai des penisul in stare flasca sau intrata in erectie, pentru ca glandul sa fie scos cat mai mult timp de sub preputiul care il acopera. Si de fiecare data sa iti atingi sau sa-ti ''mangai'' cat de mult timp poti sa rezisti acea piele foarte fina si inca extrem de sensibila care acopera suprafata glandului. Este indicat ca de fiecare data sa ungi cu un strat cat se poate de fin glandul pe intreaga sa suprafata ori cu crema Nivea sau crema cu extract de galbenele. Procedand asa intr-un timp relativ scurt va scadea si se va estompa pana va dispare cu totul senzatia neplacuta de disconfort (durere) care apare acum la atingerea glandului. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tu ai fimoza si trebuie sa mergi de urgenta la UROLOG sa te operezi, ca sa dai drumul cuculetului sa creasca. Oricum, sex este imposibil sa faci, pana nu te operezi, din cauza fimozei.
Senzatia de care te plangi este generata tot de fimoza.
Urgent, cat poti de urgent mergi la operatie, daca nu vrei sa ramai cu un cuculet de cativa centimeri, pentru ca cucul creste doar pana la 16 ani si cu ala ramai pana la moarte.

| Crețu_Alin_2000 explică (pentru Violleta2022):

Penisul meu in erectie decalotat masoara 16cm deci nu cred ca as putea sa ma plang de masura. Plus ca fimoza la 15 ani nu cred ca este posibil sa am. Sunt chestii barbatesti si nu cred cu adevarat ca o femeie poate sa stie exact ce am neavand asa ceva sau confruntand o astfel de problema. Multumesc oricum ca v-ati deranjat sa imi raspundeti.

| mihai69 a răspuns:

Senzația e normală. Cu cât mai des îl atingi, cu atât mai repede dispare senzația aceea; de fapt, ea nu dispare de tot ci se transformă în plăcere.
Dacă vrei să faci sex și să nu fii deranjat de asta, folosește prezervative Durex Mutual Pleasure - au ceva anestezic pe partea care intră în contact cu glandul. Desigur, dacă îl pui corect.

| aXy99 a răspuns:

Du-te la un doctor urolog, nu este normal.