| Sherlynee a întrebat:

Am 17 ani si acum 2 luni mi.am inceput viata sexuala cu prietenul meu, el are 19 ani.In prima luna mi-a intarziat ciclul o zi dar luna asta inca nu mi-a venit, a intarziat 10 zile..am facut impreuna cu el acum 2 zile un test de sarcina, acesta a iesit negativ oricum noi nu am facut-o niciodata neprotejat, de cateva ori a bagat-o fara prezervativ dar nu a durat nici 1 min apoi si-a pus prezervativ, totusi sunt foarte ingrijorata, credeti ca ar fi bine sa mai fac un test?.

Răspuns Câştigător
| emmaemilia a răspuns:

De obicei de la primul contact sexual la fete le mai intarzie dar nu e nimic grav, organismul tau a suferit o schimbare, de asta nu ti-a venit cade obicei nu este nimic grav, si sunt foarte putine sanse saramai.dar daca in vreo luna tot nu-ti vine normal ar fi bine sa faci un test. sper ca te-am ajutat pa pa!

| Sherlynee explică (pentru emmaemilia):

Da multumesc! Era o intarzieree

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa mai faci un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi trebuie sa te duci (cat mai repede, maine sau in cel mai rau caz poimaine) la ginecolog (de preferat cel la care ai fost dupa inceperea vietii sexuale, dar poti merge si la altul daca obtii programare mai repede). sa stii ca nu conteaza cat dureaza un act sexual neprotejat, el este neprotejat si poarta risc de sarcina. Conteaza doar daca a ejaculat sau nu (desi la un tanar de 19 ani poti fi sigura ca pierde mici picaturi de sperma, invizibile, fara sa simta, in timpul actului sexual) si perioada ciclului menstrual in care te gaseai. Oricum, intarzierea este mare si foarte ingrijoratoare, mai ales in absenta unei sarcini.

| neutrino a răspuns:

In asemenea cazuri un minut poate fi mult, cel mic a avut timp sa-si faca de cap.

| Sherlynee explică (pentru neutrino):

Am spus nici macar un minut.winking

| Melly98 a răspuns:

Ciclu nu vine niciodata regulat, poate si dela stresu asta la care esti supusa iti intarzie, dar totusi mai asteapta cateva zile gen 3-4zile si mai fai un test.