| Banannie a întrebat:

Trebuia sa imi vina ciclul pe 3 iulie si inca nu a venit. Acum doua saptamani am urmat un tratament de 6 zile cu ovule Cervugid. Credeti ca acestea ar fi cauza pentru care menstruatia intarzie? Nu cred ca e vorba de o sarcina intrucat eu si prietenul meu folosim intotdeauna prezervativ, care la sfarsitul actului este verificat intotdeauna cu atentie si totul a fost in regula pana acum. Am facut chiar si un test de sarcina care a iesit negativ. Mentionez ca niciodata nu a intarziat si ca mi-am inceput viata sexuala acum 2 luni. Astept pareri pertinente. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, menstruaţia NU întârzie din cauza unor antibiotice ( în speţă, ovulele de Cervugid ), dar POATE întârzia din cauza unor infecţii ( o vaginită, presupun, în acest caz )!

În toate situaţiile acestea, întârzierea este între 3-7 zile.

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Deocamdată, întârzierea este mică, de doar 5 zile.
Dacă menstra NU vine până în 10 iulie, atunci TREBUIE să mergi la GINECOLOG!

Dacă întârzierea este mai mare de 7 zile, atunci poate fi vorba de chist ovarian/ovar polichistic,...

Toate cele bune.

| Banannie explică (pentru bursuc001):

Am 20 de ani. De obicei vine intr-un interval de 26-28 de zile. Nu mi-a mai intarziat niciodata atat. O singura data a venit la 30 de zile acum 2 luni, dar a fost dupa ce am avut primul contact sexual din viata mea.

| bursuc001 a răspuns (pentru Banannie):

După începerea vieţii sexuale este POSIBIL să se modifice durata CM ( în cazul tău e posibil să fie mai lungă ) şi/sau simptomele pre/menstruale...

Oricum, la 20 de anişori NU sunt normale întârzieri mai mari de 7 zile ( din diverse motive ).

Dacă CM va depăşi 30 zile + 7 zile întârziere, atunci trebuie să mergi la ginecolog pentru o ecografie vaginală ( sau ovariană ) pentru a verifica să NU fie vreo problemă.
Oricum, e posibil să fie vorba şi de o dereglare hormonală izolată.

O seară frumoasă.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este posibil sa iti intarzie si din cauza ovulelor dar mai degraba din cauza unor dereglari hormonale

| Bogdan_Diana_Didona_1975 a răspuns:

Totusi, nu cred ca de la ovule, n-am mai auzit pina acuma asa ceva. Cred ca e o disfunctie hormonala. Mai fa totusi inca un test de sarcina/

| Banannie explică (pentru Bogdan_Diana_Didona_1975):

Eu am facut testul pentru ca am luat in calcul toate variantele nemaitrecand pana acum prin asta. Chiar daca folosim prezervativ el nu ejaculeaza in vagin. Oare sa fim asa prolifici?

| briosicatha a răspuns:

Este normal sa intarzie sau sa vina mai devreme. probabil ai o dereglare hormonala. daca ati folosit prezervativul si acesta nu sa fisurat in timpul actulu puteti exclude posibila sarcina