| BlueBloodd a întrebat:

Am 18 ani, iar penisul cand intra in erectie nu se decaloteaza. Daca ma masturbez si il lubrifiez, il pot decalota fara nicio problema. Imi va afecta lucrul asta viata sexuala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat trunchiul cat si glandul penisului intrat in erectie se modifica si din acest motiv isi maresc atat lungimea cat si volumul sau altfel spus isi maresc destul de mult marimea. In schimb lungimea preputiului (pielea care acopera penisul) ramane nemodificata si isi pastreaza dimensiunea marimea, Din acest motiv de regula se produce o retragere a preputiului de pe gland, care se decaloteaza insa doar partial, niciodata in intregime. Decalotarea totala se produce/realizeaza doar in acel caz in care barbatul retrage pielea cu mana. In sitiuatia descrisa de tine penisul tau poate fi considerat ca fiind absolut normal d.t.p.d.v. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti va afecta viata sexuala, tocmai pentru ca nu-l poti decalota fara nici o problema, facand actul sexual imposibil.
Ceea ce ai tu, se cheama fimoza si un medic urolog te poate ajuta sa o rezolvi.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Andreeush a răspuns:

Nu îți va afecta viața sexuală, deci lasă stresul.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Contrar raspunsurilor de mai sus, un penis normal trebuie sa se decaloteze fara nicio problema, atat in stare erecta cat si in stare fleasca. Daca nu-l poti decalota fara sa folosesti lubrifiant, atunci este o problema. Eu cred ca poti rezolva usor prin exercitii de decalotare. Daca le faci zilnic in cateva saptamani ar trebui sa-l poti decalota normal si fara dureri, asa cum trebuie sa fie un penis sanatos.