| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si sunt virgina. Nu stiu daca este normal, dar nu ma simt inca pregatita sa fac asta. Adica, cum este prima data?! (vreau mai multe detalii) Mentionez ca prietenul meu si-a inceput deja viata sexuala.

Răspuns Câştigător
| SomeRomanianGuy a răspuns:

Prima data e in functie de cat de relaxata esti tu si, mai ales, cat de delicat e prietenul. Daca e vreun animal feroce, o sa-ti cam plangi in pumni. Daca e suficient de gentil cu tine, va fi o experienta de neuitatwinking

7 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Nu este deloc anormal faptul ca inca esti virgina la 19 ani. Din contra, ar trebui sa te simti mandra! Putine fete mai tin cont de virginatate, se ofera primului venit.
Si eu tot la 19 am fost dezvrginata! 9 ani jumatate, aproape.
Vrei sa stii detalii? E diferit la fiecare in parte, depinde de elasticitatea himenului si de baiatul respectiv.
Cel mai important lucru e sa te simti pregatita, sa iti doresti, sa iti iubesti partenerul.
Eu, personal, nu regret. Chiar ma simt norocoasa ca durerile au fost minime. happy
Iti doresc acelasi lucru!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

E dureros, dar daca iubi se pricepe si tu nu vei fi incordata va fi ok.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista un sablon potrivit caruia sa se inceapa viata sexuala, la oanumita varsta, aceasta depinde de o serie de factori fizici, psihici sau mentali. Dezvoltarea fizica este deosebit de importanta dar la fel si cea mentala. Daca nu te simti pregatita psihic sa faci acest pas nimeni nu iti va putea indica momentul propice inceperii vietii sexuale si sunt convins ca esti constienta ca doar o data in viata te poti dezvirgina si acest pas va trebui facut odata si-odata.Detaliile mai importante despre momentul dezvirginarii nu se prea pot da deoarece fiecare dezvirginare va avea intotdeauna particularitatile sale.Barbatul este cel care trebuie sa aiba o minima experienta pentru a nu-ti provoca dureri suplimentare celor oricum simtite in mod normal, deoarece acestea sunt inevitabile in momentul in care penisul va intinde la maxim muschii vaginului.Tot el trebuie sa se comporte iubitor si tandru sa actioneze fara graba, sa nu omita preludiul sau pettingul necesar si obligatoriu, sa stie sa te relaxeze inainte de a incepe actiunea propriuzisa.In cazul in care tu nu te simti pregatita iar prietenul nu te preseaza ar fi indicat sa iti deschida incet incet "apetitul" pentru sex prin intermediul unor fantezii sexuale considerate de unii perversiuni, sau sa te "pregateasca" prin jocuri sexuale cum ar fi pettingul. Succes in viata de cuplu.

| Lawliet14 a răspuns:

Asculta-ma! Daca nu esti pregatita nu o fa! Nu o fa pentru el, fa-o pentru tine. In cazul de fata, fiind un moment important, asa se procedeaza. Altfel, fa-i tu lui toate poftele...

| Satango a răspuns:

Virginitatea e lucrul cel mai de preţ pe care o poate avea o femeie. În primul rând, dacă vrei să-ţi dăruieşti virginitatea ai grijă să nu regreţi cui. Totul vine de la sine, când o vei face prima dată. Plăcerea este relativă.

| RaisaPretty a răspuns:

Este normal. Sunt fata si cunosc fete care si-au inceput viata sexuala dupa 20 de ani. As putea sa iti scriu mult despre cum e, dar mai bine da-mi add pe raisa_pretty pe yahoo messenger si poate acolo o sa iti raspund si la alte intrebari

| Kitsune92 a răspuns:

Daca nu te simti pregatita, nu forta lucrurile, toate trebuie sa vina de la sine iar prietenul tau daca te iubeste indeajuns v-a intelege lucrul asta. In legatura cu prima data, eu zic ca depinde si de prietenul tau, cum te abordeaza. La inceput e o durere care se sfarseste cu un feeling de placere. Sper ca te-am ajutat. happy