| Roland225200 a întrebat:

Am aflat acum 2 zile ca am herpes bucal, tocmai ce am vazut. Problema este ca am impresia ca m-am atins in zona genitala, se poate transmite?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Infectia cu virus herpes simplex, cunoscuta sub numele de herpes, poate fi cauzata fie de virusul herpes simplex de tip 1 (HSV-1), fie de virusul herpes simplex de tip 2 (HSV-2). HSV-1 este transmis prin contact oral si provoaca infectii in gura sau in jurul ei, iar HSV-2 se transmite pe cale sexuala si provoaca infectii in zona genitala sau anala. Ambele tipuri de herpes sunt, de cele mai multe ori, asimptomatice, dar pot provoca basici sau ulcere dureroase in locul infectiei.

Fiind destul de comun, exista numeroase intrebari frecvente despre herpes.

-- Exista o legatura intre herpesul oral si cel genital?

Herpesul oral poate fi raspandit de la gura la organele genitale prin intermediul sexului oral.

-- Cat de comun este herpesul genital?

Mai mult de o persoana din sase, cu varsta cuprinsa intre 11 si 49 de ani, intra in contact cu herpesul genital.

-- Cum se raspandeste herpesul genital?

Herpesul genital se transmite prin contact sexual vaginal, anal sau oral cu un partener care are aceasta infectie.
De asemenea, puteti intra in contact cu virusul si prin:

-- Saliva – daca partenerul vostru are o infectie herpetica orala
-- Secretii genitale
-- Contactul cu pielea din jurul gurii sau organelor genitale
NOTA : Nu puteti lua herpes din toalete, asternuturi, piscine, sapun, prosoape.
Mai multe informatii gasesti in urmatorul articol medical :
https://www.medlife.ro/......nital.html
Multa sanatate!

| Dintrebare a răspuns:

Nu o sa faci herpes genital daca ai herpec bucal.