| Sfinnx a întrebat:

Am avut azi un accident.Ne erau lipite organele si s-a terminat iar apoi am tras o brusc. Sunt virgina si eu si el si problema ii ca am fost super neatenti.Totusi..sunt riscuri sa fi patruns sperma ptc ..totusi este spatiu.Corect?
PS: am luat escapelle, pastila de a doua zi de urgenta la 2 ore dupa accident.
Intrebarea e : a patruns sperma nu-i asa? Am vorbit cu o prietena care e mult mai experimentata si a zis ca e nasoala treaba si ca sunt sanse mari.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este unul regulat cu o periodicitate de 28-30 de zile joaca voastra aavut loc intro perioada foarte "periculoasa" in preajma zilei de ovulatie deci posibilitatea formarii unei sarcini era intr-adevar foarte mare, mai ales ca nu sunteti siguri daca a patruns sau nu sperma in vagin. Pastila de a 2-a zi Escapelle, se foloseste doar in cazul in care fecundarea ovulului nu mai poate fi evitata si acest lucru a fost constatat de un medic ginecolog, care intr-un astfel de caz probabil ar fi considerat ca este recomandata folosirea aceastei metode contraceptive. Deoarece joaca, "sexul" incriminat s-a consumat in a 15-a zi a ciclului menstrual, probabilitatea de a se forma o sarcina era foarte mare se poate aprecia ca aproape sigur administrarea pastilei a fost necesara. Dupa trecerea a circa 4-7 zile de la administrarea pastilei, este posibil sa apara o sangerare usoara care se poate manifesta 2-3 zile, insa aceasta sangerare nu trebuie considerata sau confundata cu menstruatia, deoarece reprezinta una din posibilele reactii adverse. Menstruatia adevarata se porneste de obicei la momentul la care trebuia sa se manifeste in mod normal. In cazul in care pastila ti-ai administrat-o in primele 12 ore de dupa "accident" se considera ca produsul folosit va asigura/garanta un grad de eficienta maxima. Pastila Escapelle contine o cantitate dubla de substanta activa (levonorgestrel) si de regula impiedica formarea unei sarcini in 95% din cazuri, daca timpul de administrare recomandat nu este depasit. Probabilitatea de a ramane insarcinata este extrem de mica. S-ar putea intampla ca pe perioada viitoarelor 6-8 cicluri menstruale sa ai sistemul hormonal grav perturbat si din acest motiv menstruatiile sa nu inceapa la termenul normal sau sa ti se produca sangerari anormale intre menstruatii. Dar aceste necazuri inerente de fapt ti le-ai asumat in momentul in care iti administrezi respectivul contraceptiv. Multa sanatate.

| Alcyon a răspuns:

Eu nu inteleg de ce nu faceti sex ca toti oamenii si practicati aceste joculete, care facute neprotejat sunt mai riscante decat un act sexual nomal, facut cu prezervativ. Virginitatea nu sta intr-un amarat de himen, ca atunci si prostituatele cu himen elastic ar fi virgine. Daca ai avut experiente de natura sexuala cu un baiat, nu prea mai poti vorbi de virginitate. Iar pastila de a doua zi este foarte periculoasa pentru organism. N-ar strica sa treci pe la un cabinet sa discuti cu un medic, in caz ca ti-e rusine sa vorbesti cu parintii.

| LedZep a răspuns:

Daca ai luat si pastila de a doua zi, eu zic sa stai linistita. Conteaza foarte mult si in ce zi a ciclului mentrual ai fost. Oricum, monitorizeaza-ti menstruatia. Ai mai multa grija pe viitor. O sa fie ok.

| Sfinnx explică (pentru LedZep):

Multumesc.

| Sfinnx explică (pentru LedZep):

Am avut ciclul luna trecuta in 15.

| LedZep a răspuns (pentru Sfinnx):

Ovulatia are loc in ziua a 14-a, a 15-a a ciclului menstrual. Dupa ovulatie (ziua 15), in decursul a 24 de ore ovulul trebuie fecundat. Dupa 24 de ore, daca nu a fost fecundat, isi incepe drumul catre eliminare. Deci teoretic, o zi pe luna esti "fertila". TOTUSI, nu trebuie sa risti niciodata. Nu ai de unde sa stii cu exactitate in ce faza te aflii. In plus, protectia de bariera (prezervativul) te poate salva si de la posibile boli cu transmitere sexuala.
Cum spuneam, monitorizeaza-ti in continuare menstruatia si observa orice modificare. Daca totusi ai dubii in orice punct, consulta un medic, te va ajuta.

| Congelator a răspuns:

Mergi la doctorul tau de familie sa iti recomande nite anticonceptionale potrivite pentru organismul tau, sau sugereaza-i partenerului sa foloseasca prezervativ happy Sansele sa ramai insarcinata de la ce ti s-a intamplat sunt relativ mici. Spermatozoizii nu sunt niste buldozere si nu se misca chiar asa de repede asa ca daca te-ai sters probabil nu ai fi avut nimica happy