| anonim_4396 a întrebat:

Dacă prietena mea a luat pastila de urgentă escapelle Și vrea sa facă un test de sarcina după 3 săptămâni de la contact e Ok?
Întreb dacă e Ok pentru a știi dacă influentează intr-un fel pastila de urgentă rezultatul testului!

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Sunt 0 șanse. Mi se pare că ți-am mai răspuns la întrebări. Nu va mai faceți griji.
Rare sunt șansele că de la lichidul preejaculator să se formeze o sarcina, doar dacă acesta, a fost însoțit de spermă. Dar, în situația voastră, mai ales că s-a luat și pastilă de a două zi, nu există vreo șansă.
Pastilă de a două zi a fost luată degeaba. I s-a dat organismul tipei peste cap degeaba, dar acum e prea târziu. Pastilă este toxică, are o grămadă de efecte adverse, trebuia să știți și asta înainte de administrarea acesteia. Stări de greață și vărsături, dureri de cap, amețeală, oboseală accentuată, tulburări ale ciclului menstrual, sângerări între două menstre, dureri abdominale, dureri de sâni, menstre mai abundente sau mai puțin în abundente.
Toate astea, sunt 100% normale după administrarea pastilei. NU sunt simptomele unei sarcini.
De acum, nu va mai jucați cu pastilă de a două zi, aceasta se folosește numai în situații de urgență când se știe clar că, sunt 100% șanse să se formeze o sarcina, în cazul unui conctact neprotejat cu ejaculare în interior, care s-a întâmplat și în perioada fertilă, dacă menstruația este regulată. Dacă aveți o relație, puteți să lăsați prezervativul, sunt atâtea metodă de contracepție. Bafta și nu va mai faceți griji. Faceți sex responsabil și așa, nu veți mai întâmpina surprize.

3 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu are rost să facă un test de sarcină. Testul de sarcina se face atunci când îți întârzie menstruația ceva timp și suspectezi că poți fi însărcinată, având in vedere ca ai avut un contact neprotejat. În situația voastră s-au folosit ca masura de contracepție urgentă, pastila de a doua zi. Stați liniștiti.

| Dorin976 a răspuns (pentru AnemonaP):

Dupa 6 zile de la pastila a inceput o sangerare asemanatoare care cred ca e menstruatia(a venit cu aproximativ 10 zile inainte de urmatoarea)! Zic asta pentru ca a curs sangele ca la o menstruatie normala, culoarea la sange ca de obicei, crampe de stop si a durat tot 6 zile! Exista posibilitatea sa fie gravida? dupa sangerarea asta! Plus ca ejacularea a fost afara iar contactul intre penis si vagin a durat maxim 1 minut pentru ca mi-am dat seama ca nu aveam prezervativ! Am continuat cu altceva si dupa 3-5 minute am ejaculat in EXTERIOR!

| Dorin976 a răspuns (pentru AnemonaP):

Multumesc tare mult de raspuns!

| AnemonaP a răspuns (pentru Dorin976):

Sunt 0 șanse. Mi se pare că ți-am mai răspuns la întrebări. Nu va mai faceți griji.
Rare sunt șansele că de la lichidul preejaculator să se formeze o sarcina, doar dacă acesta, a fost însoțit de spermă. Dar, în situația voastră, mai ales că s-a luat și pastilă de a două zi, nu există vreo șansă.
Pastilă de a două zi a fost luată degeaba. I s-a dat organismul tipei peste cap degeaba, dar acum e prea târziu. Pastilă este toxică, are o grămadă de efecte adverse, trebuia să știți și asta înainte de administrarea acesteia. Stări de greață și vărsături, dureri de cap, amețeală, oboseală accentuată, tulburări ale ciclului menstrual, sângerări între două menstre, dureri abdominale, dureri de sâni, menstre mai abundente sau mai puțin în abundente.
Toate astea, sunt 100% normale după administrarea pastilei. NU sunt simptomele unei sarcini.
De acum, nu va mai jucați cu pastilă de a două zi, aceasta se folosește numai în situații de urgență când se știe clar că, sunt 100% șanse să se formeze o sarcina, în cazul unui conctact neprotejat cu ejaculare în interior, care s-a întâmplat și în perioada fertilă, dacă menstruația este regulată. Dacă aveți o relație, puteți să lăsați prezervativul, sunt atâtea metodă de contracepție. Bafta și nu va mai faceți griji. Faceți sex responsabil și așa, nu veți mai întâmpina surprize.