| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact sexual acum aproximativ 8 saptamani. am folosit prezervativ si din cate am verificat nu s-a rupt. Ciudat este ca desi mi-a venit ciclul de 2 ori de atunci (aproximativ la timp, mai repede sau mai tarziu cu o zi, consistenta, culoarea si durata au fost normale) am inceput sa ma ingras, am tot felul de simptome, mi-au crescut sanii si de cateva zile am vomitat. Se poate sa fiu insarcinata chiar daca am avut menstruatie doua luni la rand?

15 răspunsuri:
| T4ny4 a răspuns:

Da,exista posibilitatea asta.Am avut 2 cunostinte, care au avut menstruatie 2 sau 3 sau chiar 4 luni si erau insarcinate.Fa-ti un test si fugi la ginecolog. Daca esti e simplu, avort.

| robin202 a răspuns (pentru T4ny4):

Din cate am citit si am cautat menstruatia peste sarcina nu exista, doar unele sangerari si in plus nu au aceeasi culoare, consistenta si durata. Eu am avut toate simptomele menstruatiei, ca si in celelalte luni.

| T4ny4 a răspuns (pentru robin202):

Exista cazuri.Sunt f rare, insa n-ai de unde sa stii daca faci parte sau nu din aceste cazuri.De aia ti-am zis sa te asiguri cu un test.E 12 lei unul.Sunt si mai scumpe, insa merita sa ti-l iei pe oricare si sa vezi.

| robin202 a răspuns (pentru T4ny4):

"In ovarele fetelor se gasesc o multime de ovule. Cand ating varsta pubertatii, in fiecare luna ovarele elimina cate un ovul. Ovulul se deplaseaza din trompa uterina in uter. Uterul este locul unde va creste fatul, daca ovulul a fost fertilizat de sperma unui barbat.

Uterul este pregatit in fiecare luna pentru o posibila sarcina, iar invelisul sau membranos devine gros si moale. Cand organismul realizeaza ca in uter nu creste nici un fat, aceasta membrana si ovulul sunt expulzate din corp prin vagin. Aceasta este menstruatia." Din ce scrie aici, este imposibil ca ciclul sa vina peste sarcina. Deoarece atunci cand nu exista fat in uter se elibereaza membrana si ovulul=menstruatie :-s

| T4ny4 a răspuns (pentru robin202):

Aici iti este prezentat un caz normal. Exista si posibilitatea unei sarcini extrauterine.Si anyway, de ce-ai mai pus intrebarea daca ai gasit atatea raspunsuri pe net? De ce te temi de-o sarcina daca ai gasit raspunsul tuturor intrebarilor puse?

| PanaDeIdei a răspuns:

Nu cred ca se poate, dar cel mai bine vorbeste cu prietenul tau si luati un test de sarcina. ai grija de tine >big grin

| robin202 a răspuns (pentru PanaDeIdei):

El nu e in oras, dar maine o sa iau un test ca sa fiu sigura. Sa speram ca e totul bine

| RloveS a răspuns:

Astea sunt simptomele unei sarcini. Imi pare rau pentru tine. Daca vrei sa vb mai multe si te pot ajuta imi lasi id-ul tau si vorbim

| robin202 a răspuns (pentru RloveS):

Cu tot cu menstruatie?

| RloveS a răspuns (pentru robin202):

Cea ce numiti voi o menstruatie este doar ceva de genu. Iti vine peste sarcina.

| robin202 a răspuns (pentru RloveS):

Pai da, si ceea ce mi-a venit mie a fost menstruatie. Ceea ce iti vine peste sarcina este o sangerare total diferita de menstruatie happy

| RloveS a răspuns (pentru robin202):

Da.mi add yo_yubytzyk_ta_4_3v3r!

| Lisadream a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata. Se poate intampla sa vina menstra peste sarcina dar sunt cazuri rare. Si mai ales daca la tine toate caracteristicile sunt normale nu cred ca esti insarcinata. Celelalte simptome sunt de la altceva.

| robin202 a răspuns:

Tu ai avut acea sangerare de la anticonceptionale?

| robin202 a răspuns (pentru robin202):

Am facut test de sarcina si a iesit negativ. va multumesc pentru sfaturi si sprijin. v-am pupat :*