| lovemylive a întrebat:

Am avut menstruatie pe 11 iulie m-a tinut 6 zile, pe data de 23 iulie am avut contact neprotejat, eram in perioada fertila? am ciclu neregulat, el a spus ca nu a ejaculat in mine sad au tercut 5 zile de atunci si am dureri de cap,mi-e greata,ma simt altfel, credeti ca am ramas sau am simptomele astea pentru k se apropie menstra? cam aceleasi simptome le am cand trebuie sa imi vina, dar sunt speriata, un raspuns va rog? sad

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Asa se intampla atunci cand te lasi pe mana partenerului de sex si cand acesta mai spune si prostii! Ai toate motivele sa fii speriata.

| Alcyon a răspuns:

Poti sa ramai insarcinata oricand. Perioada nefertila nu e cu risc de sarcina egal cu zero. Riscul de sarcina e doar mai mic. Prin urmare, sfatul meu e sa te protejezi la fiecare contact sexual. Metodele naturale (gen metoda coitului intrerupt si metoda calendarului), au fost bune la vremea lor, acum 100 de ani, cand nu existau alte metode contraceptive. Si-ti dai seama ce eficiente erau, daca aproape toate femeile aveau cel putin doi copii.

| Hace a răspuns:

Prima zi a urmatorului ciclu menstrual ar trebui sa fie undeva pe 7 august. Dar ca sa te linistesti, fa un test de sarcina.

| lăngătinemereu a răspuns:

Ovulatia in mod normal trebuia sa se intample exact in perioada cand a facut sex
misubacsi: 11 iulie + 14 zile =25 iar ea a avut contact sexual pe 23
misubacsi: dar spune ca el nu a ejaculat in acest caz nu ar fi nicio problema. 11 iulie + 14 zile =25 iar ea a avut contact sexual pe 23
misubacsi: dar spune ca el nu a ejaculat in acest caz nu ar fi nicio problema.