| 4Yourself a întrebat:

AM NEVOIE DE AJUTOR URGENT!
Luna trecuta pe 20 martie am avut un contact sexual neprotejat. Prietenul meu nu a ejaculat in mine. Din cate am inteles, exista posibilitatea de a ramane insarcinata numai daca a mai avut un loc un contact recent si in urma acestuia au ramas spermatozoizi. Iar noi nu am mai facut-o recent. Mentionez ca nu eram in perioada fertila. Zilele acestea, trebuia sa imi vina ciclul, insa nu a venit. Simptomele au aparut acum cateva zile (dureri menstruale-nepersistente si nu foarte dureroase cum e la o menstruatie normala, balonare si astfel de simptome) Pot spune ca am fost stresata in ultimul timp si nu m-am alimentat corect. Este riscul de a fi ramas insarcinata? Nu am nici stari de oboseala, nici greturi, nici schimbari de stare. Va rog sa imi raspundeti!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru un raspuns corect ar fi necesara data inceperii ultimei menstruatii si de asemenea tipul ciclului menstrual adica REGULAT sau NEREGULAT. Deoarece ai precizat ca sexul a fost intretinut in afara/inaintea perioadei fertile si sexul nu s-a finalizat cu ejaculare in vagin, probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini teoretic nu este mai mare de 3-5%, sau altfel spus aproape IMPOSIBILA. De asemenea acest lucru este confirmat/intarit si de aparitia simptomelor premenstruale. O eventuala intarziere in producerea menstruatiei poate avea cauze de natura dereglarilor hormonale care la varsta voastra pot fi frecvent intalnite. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| corbulalbros a răspuns:

Pentru un raspuns corect ar fi necesara data inceperii ultimei menstruatii si de asemenea tipul ciclului menstrual adica REGULAT sau NEREGULAT. Deoarece ai precizat ca sexul a fost intretinut in afara/inaintea perioadei fertile si sexul nu s-a finalizat cu ejaculare in vagin, probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini teoretic nu este mai mare de 3-5%, sau altfel spus aproape IMPOSIBILA. De asemenea acest lucru este confirmat/intarit si de aparitia simptomelor premenstruale. O eventuala intarziere in producerea menstruatiei poate avea cauze de natura dereglarilor hormonale care la varsta voastra pot fi frecvent intalnite. Multa sanatate.

| 4Yourself explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbros):

Pentru un raspuns corect ar fi necesara data inceperii ultimei menstruatii si de asemenea tipul ciclului menstrual adica REGULAT sau NEREGULAT. Deoarece ai precizat ca sexul a fost intretinut in afara/inaintea perioadei fertile si sexul nu s-a finalizat cu ejaculare in vagin, probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini teoretic nu este mai mare de 3-5%, sau altfel spus aproape IMPOSIBILA. De asemenea acest lucru este confirmat/intarit si de aparitia simptomelor premenstruale. O eventuala intarziere in producerea menstruatiei poate avea cauze de natura dereglarilor hormonale care la varsta voastra pot fi frecvent intalnite. Multa sanatate.

| Iakhab_Andres_1980 a răspuns:

Iti recomand urgent un test de sarcina. Aceste teste le gasesti in farmacii. Nu stiu de unde ai inteles tu ca nu e posibil sa ramai insarcinata si de la primul contact sexual, iar clinic vorbind la varsta adolescentina se poate ramane din mai multe motive : acte sexuale constante, avorturi si chiuretaje, 1-2 copii la activ etc. Acesti factori face ca o femeie sa ramana insarcinata din mai multe contacte sexuale.

| 4Yourself explică (pentru Iakhab_Andres_1980):

Am facut unul marti, rezultatul a iesit negativ.