| stefaniaforever a întrebat:

Am avut o durere de sâni care de obicei o am înainte de menstruație. Acum a mai dispărut,se mai simte doar foarte puțin pe lateral și în partea superioara. Menționez ca sânii nu sunt umflați în partea de sus și nici sfarcurile nu sunt schimbate. Am mici bufeuri,sunt cam nervoasa (așa mi se întâmplă înainte de menstruație) și uneori dureri de burta. Menstruația mea este neregulata,îmi vine undeva la o luna, o luna și jumătate. Mi-a venit pe 18 august și pe 22-23 s-a terminat. Pe 26 fostul meu prieten m-a masturbat și din câte îmi aduc eu aminte nu a avut lichid pre-ejaculator pe mâini. Am mai pus o întrebare asemănătoare înainte. Exista vreun risc de sarcina? El a zis ca nu. Cred ca durerea de sâni și restul fac parte din sindromul premenstrual care îl am de obicei. Pe 18 septembrie s-a făcut o luna și oricum nu mă așteptam să îmi vina fix la o luna sau 28 de zile pentru ca am dereglări hormonale din cauza unui tratament pe antidepresiv și e posibil sa am și probleme cu tiroida. Sunt o fire foarte stresata si îmi fac griji din orice. Deci, se apropie menstruația sau e nevoie de un test? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Desi simptomele de sarcina si cele ale sindromului premenstrual sunt cumva similare,la sarcina,neplacerile se intetesc,in timp ce asteptand menstruatia,simptomele dispar incet, incet.
Ceea ce ne descrii tu aici este un sindrom premenstrual si iti poti astepta linistita menstruatia.
Ca sa te linistesi complet, poti face si un test de sarcina, iti va iesi negativ si relaxarea pe care o vei simti, va aduce menstruatia ta mai repede decat daca te agiti cum o faci acum.
Nu esti insarcinata.

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Nu sunt riscuri de sarcina happy si tu singura ai spus ca nu iti vine fix la 28 de zile ci undeva pe la o luna jumatate diferenta!
Ce poti sa faci acum? Doar sa astepti, nu incerca sa o grabesti sau alt ceva... Nu este nevoie de un test de sarcina, nu te alarma degeaba!

Bafta kiss