| IceCream22 a întrebat:

Am cunoscut un baiat intr-un cerc de prieteni. Mi-a placut din prima de el, dar nu stiu daca este bine sa-i spun exact ce simt:-s. Vorbim pe mess, dar el e mai distant, acum nu stiu ce sa fac,"nu stiu daca ma place " rolling eyes. Si mi-as dori sa simta si el la fel. As vrea niste sfaturi! Pupici :*:*

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Incearca inainte de toate sa ii ceri ajutorul. La o chestie care necesita un ajutor activ, gen sa faceti ceva impreuna. Acolo se vede ce simte. Daca face in graba si fara atentie inseamna ca nu ii pasa. Daca insa isi da silinta e clar ca nu ii esti indiferenta. Apoi ii poti multumi cu un pupic. Si din reactiile lui vezi la fel daca pentru el e ceva banal sau ceva deosebit. Incearca sa comunicati pe laturi mai multe si pe chestii care de obicei fac diferenta. Poti sa pornesti de la o intrebare despre relatii care e mai controversata. Si apoi il intrebi : tu ce parere ai? Important este sa discutati chestii importante, nu alea banale. Acolo unde sunt chestii delicate vedeti daca ganditi la fel. Si daca este asa cu siguranta va spune : Hei, uite gandim la fel si parca e simpatica. Un sfat : nu ii spune direct ce simti. Pentru inceput faptele sunt cele mai bune. Poti arunca un apropo asa. Dar nu ii spune direct. Vorbele sunt pentru mai tarziu cand deja este ambientul potrivit. Atunci cand '' vorbim pe mess dar el e mai distant '' devine '' ne intelegem foarte bine in toate si pare sa ma placa, ar trebui sa fac pasul urmator ''. Nu grabi lucrurile. Totul se face pe etape. Un exercitiu bun ar fi sa te gandesti inainte sa spui ceva. Sa te gandesti ce repercursiuni au faptele si vorbele tale. Cam cum le-ai interpreta tu daca ti-ar zice asa cineva. Asta ajuta foarte mult. Ai deja un avantaj.

| gigiro a răspuns:

Pai tu l-ai placut din prima, dar el se pare ca nu. Ori te considera prea mica, ori nu-i place de tine, ori nu este pregatit pentru o reletie de prietenie( s-ar putea sa fie si timid) eu as fi mai rezervata in situatia ta. E cam nesigur.

| Georgiana2905 a răspuns:

Ar fi bine sa incerci sa-i arati prin fapte, gesturi ceea ce simti. consider ca ar fi o decizie mult mai inteleapta. Doar atunci cand vei vedea ca si el este mai altfel cu tine, prinde incredere de a-i zice. Nu este bine sa ii spui- mai eu te plac.Nu cred ca va functiona, si mai ales ca e timid. Fa lucrurile cu cap ca doar asa vei avea de castigat

| andreea_9470 a răspuns:

Nu risti, nu castigi draga mea
asa ca pune-te pe treaba si nu mai pierde timpul
si daca spune nu, ce se intampla? chiar nimic. o sa "sufere" putin inimioara ta. dar crede-ma, sunt o gramada de baieti frumosi in jurul tau...doar trebuie sa te uiti mai bine

bafta:*

| bellaisa a răspuns:

Intalneste cu el din "intamplare", viziteaza mai des "cercul ala de prieteni" vorbeste cu el despre alte lucruri si incet incet ...nu te grabi, sa-i spui ca iti place de el, graba strica treaba, trebuie sa ajungeti sa va cunoasteti mai bine, si dupa sa-i spui ca iti place de el.cunoaste`l mai intai! eu nu stiu nici cati ani are, noi iti dam sfaturi (ma rog incercam sa te ajutam)dar trebuie sa stim asa cati ani aveti, daca are 14, 16, 18, 20, 25. timid poti sa fi si pana la 30 happy

| IceCream22 explică:

@ gigiro : da, am auzit ca este timid :-s

| SweetyNuta a răspuns:

Draga, nu dispera!

Daca el este mai discret incearca sa incepi cu "Am ceva de'ti spus te plac" si daca va reactiona cam "Si eu" inseamna ca si el, dar daca nu va raspunde nimic inseamna ca "Nu". Deci incearca'ti norocul scumpa si nu dispera lumea e plina de baieti draguti!

Succes

Fundita?

| xAndro a răspuns:

Ar trebui sa va intalniti si sa vorbiti deschis big grin daca te place e ok. daca nu e tot ok. mai sunt baieti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu-i dai atentie.Asteapta sa faca el primul pas.