| nony35 a întrebat:

Am facut sex cu o fata al carei prieten era plecat din tara si ea a zis ca nu o mai facuse cu nimeni demult si la un moment dat in timp ce o penetram-era peste mine-a avut un orgasm violent si a ejaculat cu multi stropi albi cum tasneste dintr-un robinet.A mai intalnit cineva asa ceva?

Răspuns Câştigător
| DanyDav a răspuns:

Da am întâlnit si cred ca esti un norocos ca ai avut parte de asta, in principiu ori esti prea bun la pat ori fata era prea doritoare.
Ejacularea feminină este un fenomen discutat încă din secolul al IV-lea, chinezii fiind primii care au scris despre lichidul eliberat de unele femei în timpul orgasmului, despre care se credea că are proprietăţi mistice şi curative. Cu toate acestea, autenticitatea acestei experienţe este încă pusă sub semnul întrebării.   Până la 40% din femei sunt capabile să emită între 30 şi 150 de mililitri de fluide, în mod involuntar, în timpul orgasmului. Acestui fenomen îi este atribuit, în cazul cantiăţilor mari de lichid, şi termenul „squirt.
Un studiu realizat în Franţa a căutat să lămurească aceste incertitudini prin combinarea imaginilor cu ultrasunete cu analiza chimică a unei cantităţi mari de lichid.
Analiza biochimică a substanţelor a arătat că în cazul a două dintre femei, lichidul ejaculat era urină, pe când în cazul celorlalte cinci, substanţa conţinea şi un lichid provenit din glandele Skene.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Presupun ca este vorba de asa numitul fenomen ''squirt'', proces prin care se elimina o anumita cantitate de lichide in momentul atingerii starii de orgasm. Esti unul dintre putinii barbati care au parte de acel ''spectacol'' destul de/foarte rar intalnit. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Da.

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Clitorisul si vaginul sunt doua zone de stimulare care provoaca placerea orgasmului.

Orgasmul clitoridian este mai acut. Prin masturbare femeia il poate atinge in cateva minute. Stimularea clitoridiana produce un orgasm mai intens. Senzatia pe care o simte femeia este foarte puternica. Acest tip de orgasm pune in actiune muschii pelvieni si pe cei abdominali.

Orgasmul vaginal: Freud il numeste orgasm "adult si superior" (spre deosebire de cel clitoridian, "infantil si inferior"). Deoarece peretii interni ai vaginului contin numeroase terminatii nervoase, o treime dintre femei afirma ca pot avea un orgasm in acest mod. Stimularea punctului G ar putea conduce la un orgasm profund. Senzatia unor valuri de caldura inunda intreg corpul. La unele femei orgasmul este declansat de ejacularea partenerului: contractiile vaginale sunt provocate de prostaglandina, o substanta continuta in sperma.

Clitoridian si vaginal!
Se pare ca nu exista orgasm strict clitoridian. Si nici doar stimularea vaginala nu este suficienta pentru producerea orgasmului la majoritatea femeilor. O femeie nu este clitoridiana sau vaginala ci ea intruneste ambele caracteristici in acelasi timp. In opinia lui Masters si Johnson, nu exista de fapt decat un singur tip de orgasm, provocat prin stimularea clitorisului si care se traduce prin contractii ale vaginului. Alte femei se pare ca ar avea nevoie de un orgasm clitoridian in prealabil pentru a ajunge la un orgasm vaginal. In realitate, o stimulare prelungita a clitorisului produce niste contractii ale platformei vaginale. Acest reflex clitoris-vaginal produce un orgasm superficial. Asa zisul orgasm profund se traduce prin niste contractii uterine regulate si procura un sentiment de relaxare. Cele doua tipuri de orgasm se pot produce in mod simultan sau succesiv.

Orgasme multiple
Daca stimularea si interesul sexual se prelungesc prin orgasm, unele femei (una din zece) pot avea o serie de orgasme unul dupa altul. Femeile au nevoie de mai mult timp pentru a atinge orgasmul, astfel ca ele raman mai mult in faza de platou, putand reintra in aceasta faza de mai multe ori. Spre deosebire de barbati, femeile nu cunosc perioda refractara, putandu-si prelungi placerea mai mult timp. Asadar, ele pot avea 5, 10 si chiar 20 de orgasme in cursul aceluiasi raport sexual. Insa orgasmele multiple nu sunt legate de satisfactia sexuala. Orgasmul nu trebuie sa fie un scop in sine: de fapt, multe femei considera ca stimularea partilor genitale dupa orgasm nu este de loc ceva placut, ba dimpotriva, fiind chiar dureroasa.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

E vorba de squirt(ejaculare feminina). E mai greu de ajuns acolo. Considera-te norocos ca ai intalnit asa ceva. happy