| Paradoxal91 a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea neprotejat prima data, dar am ejaculat in afara ei, iar dupa m-am dus sa ma spăl. Am continuat dupa, dar cu prezervativ, nu am mai ejaculat, iar apoi am luat o pauza de 20-25 de minute, apoi am mai continuat, dar fara protecție. Sunt șanse sa ramâna insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, exista o foarte mare posibilitate de a se forma/lua nastere o sarcina in cazul descris, insa doar in situatia in care sexul a fost intretinut in perioada fertila a ciclului menstrual. Intotdeauna dupa ejaculare, ramane o anumita cantitate de sperma lipita de peretele uretrei care este mai mult decat suficienta pentru a se putea realiza procreerea. Indiferent de cat de bine a fost spalat penisul cu apa si sapun, etc, acea sperma semivascoasa NU poate fi eliminata decat prin urinare. Resturile de sperma ramase in uretra nu se scurg in exterior fiindca in primele 5-10-15 minute au o consistenta semivascoase ceea ce impiedica scurgerea lor, insa incet incet intra intr-un proces de fluidizare tot mai accentuata si dupa trecerea a circa 10-15 minute sperma devine lichida si incepe procesul de scurgere imperceptibila in afara uretrei pe parcursul a mai multe ore. Daca dupa ejaculare nu a urmat o urinare prin care sa fie "spalat" interiorul uretrei si astfel sa fie eliminate acele resturi de sperma, atunci probabilitatea de a se fi scurs sperma si aceasta sa ajunga astfel in vagin, teoretic nu se poate exclude. In concluzie probabilitatea de a fi ajuns sperma in vagin este incontestabila, insa formarea unei sarcini poate deveni posibila doar in cazul in care acest lucru s-a intamplatin perioada fertila a ciclului menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, a ramas grvida de la primul numar.

| șiramlifoit10 a răspuns:

Dacă Ai ejacuat in afara ei și te-ai și spălat e bine nu are de ce sa Îți faci griji nu are cum sa rămână insarcinata