| stilferlo a întrebat:

Am facut sex neprotejat, in timp ce era in a 3 zi pe stop, sunt sanse sa ramana gravida prietena?

Răspuns Câştigător
| Cypronge a răspuns:

In perioada menstruatiei sensibilitatea organismului este mai crescuta si, foarte important, relatiile sexulale in aceasta perioada favorizeaza transmiterea unor infectii si a bolilor cu transmitere sexuala.
In timpul menstruatiei, probabilitatea aparitiei unei sarcini este foarte mica, insa nu nula.
Acest lucru este posibil pentru ca majoritatea femeilor tinere au un ciclu menstrual neregulat si, in cazuri exceptionale, ovulatia poate sa apara foarte aproape de menstruatie sau chiar in zilele de menstruatie. Deasemenea, spermatozoizii pot trai in interiorul organelor de reproducere ale femeii pana la 4 zile, iar daca mai adaugam si o menstruatie prelungita, exista posibilitatea ca ovulatia sa se produca in acest timp (chiar daca acest lucru se intampla de obicei in ziua a 14 - a ciclului menstrual) si sa apara astfel o sarcina nedorita, in urma fecundarii ovocitului.
Sansele ca prietena ta sa fii ramas insarcinata sunt undeva intre 4% si 25%, pentru a afla la sigur spune-i prieteni tale sa faca un test de sarcina. Testul de sarcina il poate obtine de la orice farmacie.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar mic, in jur de 3-5%.

| Bibutzu a răspuns:

BunA!love struck
Da! Exzista posibilitatea ca iubita ta sa ramana gravida! Dc ati facut. sex neprotejat? a fost alegerea ta sau a ei! nu cred ac constientizati al ce riscuri va expuneti! poate in cuyrand veti fi parinti1. vorbeste cu iubi tau! Si indeamno sa va duceti la un ginecolog. amandoi. impreuna! pentru ca ce se va intampla ( daca va ramane insarcinata) este din cauva. voastar... a amandolora!

| todea1990 a răspuns:

Stai linistit nu are cum 10 zile de cand e pe stop poti sa stai linistit ca nu o poti lasa insarcinata

| FetitSa a răspuns:

Nu prea, dar sansele exista.sad

e urat. mai bine luai prezervative si o faceati cand ea nu era pe stOp straight face

| FetitSa a răspuns:

Nu pra. dar totusi e posibil

mai bine o facati cand nu era pe stop si luai niste prezervative oh go on
happy succes

| dragosvirginia a răspuns:

Da ai riscul