| Ralf1971 a întrebat:

Am fost in India si am vazut la hindusi ca se practica poliandria(o femeie se poate casatori cu mai multi barbati) iar la noi o femeia care are relatii cu mai multi barbati este considerata imorala si sotul este gelos.
De ce la noi, nu se considera normalitate, ca o femeie sa aiba relatii in acelasi timp cu mai multi barbati?

Răspuns Câştigător
| alexandru0sorin a răspuns:

In mare parte sunt de acord cu ce spui, dar nu inteleg ce legatura are acceptarea la nivel de societate a relatiilor poliamoroase cu religia. in cazurile mentionate ale arabilor sau ale indienilor are o legatura cauzala clara, dar la modul general sunt doua lucruri complet independente, iar o cultura care s-a dezvoltat intru acceptarea relatiilor cu mai mult de un singur partener pe o cale independenta de contributia vreunei religii nu mi se pare inferioara din punct de vedere al cilivizarii unei societati care accepta numai relatiile monogame, precum cea a noastra.

in general consider ca orice forma de toleranta rationala este indicator al unui popor civilizat. prin toleranta rationala ma refer la faptul ca tolerezi relatii poliamoroase, pentru ca nu sunt daunatoare nimanui in ziua de azi, dar poate nu tolerezi idei religioase care propovaduiesc mentalitati sau actiuni daunatoare sau discriminatorii.

19 răspunsuri:
| lplostonyou a răspuns:

Hindusi nu sunt ortodocsihappy noi suntem mai catolici decat Papa de la Roma, noi nu avem voie cu mai multe femei happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din acelasi motiv in care un barbat nu poate avea mai multe sotii precum arabii.

suntem totusi o natie mai civilizata, chiar daca suntem condusi de BOR

| Ralf1971 explică (pentru suntserios):

La arabii musulmani numai barbatii bogati pot avea doua, trei sotii pentru ca femeile se cumpara si barbatul trebuie sa le intrtina toata viata.
La Indienii hindusi exista o traditie prin care o femeie este obligata sa se casatoreasca cu mai multi barbati daca acestia sunt frati.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru suntserios):

Man insinuezi ca numarul acceptat la nivel social de parteneri concomitenti are vreo corelatie cu civilizatia unei culturi?

| suntserios a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Exact

| alexandru0sorin a răspuns (pentru suntserios):

Si ai vreun studiu care sa-ti confirme opinia sau este ceva pur dogmatic? in felul in care ai formulat afirmatia poti spune "aceia au o cultura diferita de a noastra deci sunt inferiori si necivilizati" indiferent de obiceiurile mentionate, lucru care este, evident, gresit.

| suntserios a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Nu sunt inferiori... doar necivilizati. Orice societate care este atat de strict condusa de reguli religioase este o societate inapoiata. Religia a fost un instrument antic de manipulare a maselor. Cei care inca raman condusi si manipulati de religie este evident ca fac parte dintr o societate mai putin evoluata.

| suntserios a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Zici ca nu sunt daunatoare nimani astfel de relatii? eu ma indoiesc... dar na cine sunt eu sa spun asta. Poate cand voi fi unul din cei 3-4 barbati care isi asteapta randul la aceeasi femeie as putea sa ma pronunt mai bine.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru suntserios):

Cu ce iti dauneaza tie ca accepti asemenea relatii? nu te obliga nimeni sa participi voit intr-o asemenea relatie sau sa iti alegi un partener care doreste asa ceva. poti sa ramai fara probleme intr-o relatie monogama chiar daca accepti ca alte persoane sunt interesate de relatii poliamoroase; nu este o idee greu de conceput, nu? oricum argumentul pe care l-ai adus in momentul de fata mi se pare unul extrem de exagerat pentru ca pe langa faptul ca nimic nu te-ar opri din a-ti gasi pe altcineva in timp ce partenera ta e "ocupata", exemplul tau este foarte dogmatic.

ce urmeaza sa zici, ca e daunator faptul ca femeile pot sa se angajeze si sa aiba o slujba? pentru ca ajungi sa fi unul din barbatii care asteapta 2-8 ore (in functie de ture) ca femeia lui sa se intoarca de la slujba? in afara de faptul ca poate in exemplul tau ai o aversiune/gelozie fata de a-ti imparti partenerul (care in opinia mea este un produs cultural), nu vad in ce fel este diferita situatia pe care ti-o prezint eu de cea pe care o prezinti tu.

| OMFGConrad a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Am mai spus cuiva aici ceva legat de poligamie, dacă nu mă înşel, tot ţie, ăla "open-minded". Dar mă repet, cum ar fi să săruţi o femeie ce tocmai s-a sărutat cu încă 2-3?! Şi mai rău când face şi altceva cu gura, un sărut australian spre exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Dar ai vrea ca vreo 2-3 să aștepte după tine?

| alexandru0sorin a răspuns (pentru OMFGConrad):

Man nu eu sunt omul care se teme de lichidele altor oameni. in masura in care presupun ca sunt oameni care isi respecta regulile de igiena, si presupun pe deplin chestia asta, nu mi se pare nimic dezgustator.

tine de tine chestia asta frate, tu mi se pare ca esti cel care nu poate sa conceapa asa ceva ca fiind acceptabil. daca ti-as spune ca nu m-ar deranja nici sa sarut alti barbati, fie australian, fie oricum, sunt un degenerat? discriminezi cumva impotriva oamenilor cu alte orientari sexuale?

| alexandru0sorin a răspuns (pentru suntserios):

In mare parte sunt de acord cu ce spui, dar nu inteleg ce legatura are acceptarea la nivel de societate a relatiilor poliamoroase cu religia. in cazurile mentionate ale arabilor sau ale indienilor are o legatura cauzala clara, dar la modul general sunt doua lucruri complet independente, iar o cultura care s-a dezvoltat intru acceptarea relatiilor cu mai mult de un singur partener pe o cale independenta de contributia vreunei religii nu mi se pare inferioara din punct de vedere al cilivizarii unei societati care accepta numai relatiile monogame, precum cea a noastra.

in general consider ca orice forma de toleranta rationala este indicator al unui popor civilizat. prin toleranta rationala ma refer la faptul ca tolerezi relatii poliamoroase, pentru ca nu sunt daunatoare nimanui in ziua de azi, dar poate nu tolerezi idei religioase care propovaduiesc mentalitati sau actiuni daunatoare sau discriminatorii.

| RAY a răspuns:

Pentru ca tara asta este una extrem de misogina,nu vezi si la alegeri daca o femeie candideaza e facuta in toate felurile de toti,asta e sociateatea noastra cu gandire misogina,daca barbatul are mai multe e barbat daca ea are mai multi e curva, misogini sunt toti complexati, frustrati, urati la care nu se uita nici una sau grasele, uratele, babele

| corbulalbrosu a răspuns:

Alt continent, alta tara, alta filozofie despre viata. Si mai ales o cu totul alta religie si conceptie privind viata de familie.

| OldSoul a răspuns:

Asta ma intrebam si eu.
Adic desigur, varianta cu arabii care pot avea mai multe neveste.
Eu daca am o amanta, nevastamea se crizeaza si mai ca baga si divort, dar la aia care au cate un harem de femei e ceva normal...
Viata asta nu e corecta!

| h3r a răspuns:

Tu poți s-o consideri în continuare o normalitate. Până la urmă ține și de concepțiile fiecăruia.

| ExprimareLibera a răspuns:

De ce ai mers asa departe? Te duceai în Ferentari si te simțeai ca în India

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Se considera asa numita "curv." si sunt cu totul opusi la multe capitole

| ChrystianSandu a răspuns:

Pentru ca suntem alta religie.