| lopidopidu a întrebat:

Am intretinut relatii sexuale cu prietena mea, m-am protejat dar acum dupa aproape 2 saptamani de la asta imi spune ca a avut stari de greata, dureri de cap si i-a venit dimineata sa mearga la baie des. Am cautat pe internet si acestea sunt simptomele, se poate sa si le induca din cauza fricii si sa i se intample asta? Daca se dovedeste ca a ramas insarcinata ne gandeam la un avort medicamentos sau ce tip de avort ar fi cel mai ok si de la care sa n-aiba complicatii? Ea inca n-a implinit 18 ani si n-am vrea sa anuntam parintii dar cu toate astea stiu ca cel mai ok este sa se anunte doar ca daca afla relatia noastra s-ar termina. Exista vreun spital privat la care se poate merge si la care se poate face asta fara consimtamintul parintilor? Vreau sa fie totul sigur sa nu pateasca ceva rau din cauza unui doctor nepriceput sau dezinsteresat. Cam cat credeti ca m-ar putea costa totul? Precizez ca pe durata aceasta de 2 saptamani a fumat si a consumat alcool. Pot urma complicatii din cauza asta? Va rog nu postati aici despre ucidere si alte chestii din astea, nu este posibil sa fie tinut acest copil.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU are cum să rămână însărcinată!

Orice tip de avort are riscurile lui :(
NU există avort fără riscuri!

NICĂIERI în România NU se poate face avort la minore FĂRĂ acordul scris ( semnătura ) al părintelui/tutorelui legal!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Din PĂCATE, un avort la prima sarcină ( şi la vârste sub 18-20 de anişori ) poate genera infertilitate ( precum şi alte complicaţii )! :(

Preţul variază, în general, între 500-800 lei; dar, poate ajunge şi la 1500 lei ( depinde de cabinet/clinică/tip de avort ).

Eventual, COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l prietenei tale :

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz ).

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Vezi şi un Prospect la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou"/casetă ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protectia nu functioneaza chiar 100%. Se poate sa fie si ceva indus pe fond nervos. Cumparati un test de sarcina (care nici el nu e 100% corect, dar e mult mai mult decat nimic). Abia dupa ce va lamuriti ce si cum vedeti ce e de facut mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot e nevoie de o persoana adulta chiar daca nu sunt parintii din cate stiu eu. Si e pe undeva la 700 - 1000 lei.

E foarte posibil sa-si induca starile din stres, s-a gandit ca ar putea ramane insarcinata? Sa faca un test de sarcina.

| lopidopidu explică (pentru anonim_4396):

Da, s-a gandit la asta si a citit pe internet o gramada de chestii. Testul inca nu l-a facut pentru ca inca n-au trecut 2 saptamani. Nu-i probema sa fie insotita de o persoana adulta, unde pot gasi o clinica privata in care sa poata merge fara parinti este problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lopidopidu):

Nici macar nu ai zis de unde esti. tongue
E foarte posibil sa-si induca singura stari de greata si toate cele din cauza panicii ca ar putea sa fie insarcinata.

| lopidopidu explică (pentru anonim_4396):

Din Bucuresti sunt.

| JustinCase01111001 a răspuns:

Legea nr. 95/2006 prevede:

Art. 650
Vârsta legală pentru exprimarea consimţământului informat este de 18 ani. Minorii îşi pot exprima consimţământul în absenţa părinţilor sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:
a) situaţii de urgenţă, când părinţii sau reprezentantul legal nu pot fi contactaţi, iar minorul are discernământul necesar pentru a înţelege situaţia medicală în care se află;
b) situaţii medicale legate de diagnosticul şi/sau tratamentul problemelor sexuale şi reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.

Asta ar sugera ca daca are peste 16 ani s-ar putea sa aiba voie sa-si dea consimtamantul fara acordul parintilor si sa ceara expres sa nu fie informati.

Totusi ar trebui sa intrebi un doctor cu acces la ultima varianta a legii daca aceasta prevedere se aplica la avort.