| ImissYou a întrebat:

Am nevoie de ajutor!sadEl a fost primul meu prieten, nu prea stiam ce e dragostea si l-am ranit mult cand ne-am despartit!straight faceAm 15 ani, poate imi spuneti ca sunt mica si ca nu stiu ce e iubirea, dar daca nu-l iubesc de ce adorm in fiecare noapte plangand ca nebuna?straight face. El a tinut la mine foarte mult.Suntem din aceeasi zona.Noi de cand ne cunoastem, vorbeam in fiecare zi, in fiecare minutel cand nu ne vedeam ne trimiteam mesaje, ne sunam etc chiar daca nu mai eram impreuna. Dar acum de doua saptamani simt ca nu mai vreau nici sa traiesc, nu mai mananc, nu mai am chef de absolut nimic pentru ca el s-a reimpacat cu fosta, doar ca e o relatie virtualastraight face. Eu ieri mi-am facut un id fals si am facut pe pshiholoaga, l-am luat asa usor si am aflat ca tot pe mine ma iubeste, ca la mine a tinut cel mai mult si ca nu crede ca va mai iubi pe cineva asastraight face. Problema e ca eu in astea doua saptamani de cand s-a reimpacat cu fata aia si nu mai vorbim l-am rugat de doua ori sa ne impacam, asa ca amici.Bineinteles ca a refuzat, a zis ca asa e cel mai bine.Aseara am incercat iar sa-l fac sa ne impacam, i-am zis ca il iubesc nu stiu cum am avut curaj, dar a zis ca e prea tarziu si sa nu il mai caut niciodatabroken heart. Simt ca mor.Va rog. ce se intampla? Stiu ca ma iubestecrying. Si am nevoie de el, nu mai pot nici sa dorm, parca sunt alta!straight faceScuzati greselile gramaticale dar scriu printre lacrimicrying. Cum sa il fac sa accepte macar sa vorbim din nou? Am un gol in inima fara elcrying.

Răspuns Câştigător
| Smile19 a răspuns:

Uite...trec prin aceeasi situatie. Prietenul meu credea intruna ca nu il iubesc si ca l-am facut sa sufere si ca de aceea nu vrea sa se impace cu mine (nici ca amici nici mai mult). Eu una m-am gandit asa: Roata se va intoarce atunci cand tu vei iubi pe altul...eu spun ca nu mai trebuie sa suferi si sa il lasi sa isi vada de viata (stiu ca este greu si din cate ai scris se vede ca il iubesti, chiar foarte mult) pana cand isi va da singur seama ca a gresit si se va intoarce la tine. Atunci poti alege dintre :1.Accepti sa te impaci cu el (ori ca amici ori mai mult) si veti lua o viata noua de la capat 2.Il tratezi cu indiferenta si cu nepasare cum a facut el happy Sper ca te-am ajutat (Funda plz?puppy dog eyes) pa-pa :*:X

6 răspunsuri:
| TitiDrLove a răspuns:

Nu mai vorbi cu el pe mess. spune-i astsa fata in fata si nu il lasa sa plece pana nu iti da explicatii. spune-i ca stii ca tine la tine, dar de ce face asta? ca vrei sa stii fiindca il iubesti!

| answer a răspuns:

Draga mea,
In primul rand vreau sa te felicit ca la 15 ani poti scrie asa de corect gramatical; mai bine nici ca se putea; de regula cei de 15 ani nu mai pun pret pe asta;

Apoi vreau sa iti spun ca probabil baiatul se simte ranit, probabil are si orgoliu si probabil, la varsta lui, se lasa influentat de prieteni; Tu insa, gandeste-te ca esti micuta inca, si sa iti spun ceva: toate starile noastre sufletesti, fie ca sunt bune sau rele, ni se trag din modul in care noi gandim! Incearca sa fii mai detasata de situatie, sa gandesti ca si cum ai privii de alaturi toata treaba si crede-ma ca suferinta asta te va ajuta sa fii si mai matura decat esti (din ce ai scris am tras concluzia ca ai un grad de maturitate ridicat pentru varsta ta); Nu te umili ca sa mai fii iar cu baiatul asta! Eventual poti sa mai vorbesti odata cu el, sa-l faci sa inteleaga faptul ca tu inca il iubesti, dar fara sa o mai spui direct si apoi aplica tactica "IGNORE", adica incearca sa fii indiferenta fata de el; de multe ori indiferenta altora ne face sa ne dam seama de multe; poate in felul asta isi va da si el seama de unele treburi; Daca nici asa nu va mai vrea sa fie cu tine, inseamna ca nu te iubeste, nu te-a iubit si nu mai are rost sa te gandesti nici macar un minutel la el! Fii tare si daca vrei sa te mai ajut cu ceva, poti sa imi dai id-ul tau pe privat!
Sper sa te simti mai bine si sa-ti gasesti linistea sufleteasca cat mai repede! Ai grija!

| AnNe a răspuns:

Ascultama stiu ca nu vei da importanta cuvintelor mele dar roata se intoarce!

| Oana_9831 a răspuns:

Buna,draguto nu trebuie sa te gandesti non stop la el pentru ca asa nu vei putea sa il uiti.Incearca sa iti ocupi timpul cu altceva, crede`ma pana la urma el se va intoarce la tine daca tine cu adevarat la tine.Trebuie sa isi treaca si el peste orgoliu, asa cum ai facut tu. Timpul le va rezolva pe toate.Stiu ca iti e greu acum, dar o sa fie bine pana la urma.Cine stie, poate te vei indragosti de alt baiatsmug te pup:*

| Teooooooo a răspuns:

Tu, in interiorul tau, stii ce e de facut. Trust me! Trebuie sa ai incredere in tine.

| denisa_4832 a răspuns:

Buna ma numesc denisa si eu am tot 15 ani si am trecut prin ce treci tu acum dar sa stii ca am trecut peste asa ca sfatul meu este nu te mai gandi la el si nu-i mai da atentie asa ai sa-l uiti foarte repede si foarte usor daca nu poti atunci insista la el sa va impacati mult succes pa pa.