| caus3lov3ya a întrebat:

Am nevoie de ajutor TPU! o sa incerc sa scriu cat mai putin dar nu cred ca o sa reusesctongue deci sunt cu un baiat de 9 luni si este baiatul perfect sunt multe care umbla dupa el si am reusit sa il fac sa ma iubeasca pe mine a inceput doar ca sa le oftic pe celelalte si am ajuns sa il iubesc eu am 14 iar el are 18 se3 comporta minunat niciodata nu m-a deranjat cu ceva are grija enorma de mine si stiu ca ma iubeste mult de tot. asa dar eu nu vreau sa par rea sau nu stiu cum ma luati dupa ce voi spune asta dar in ciuda faptului ca el este super ok eu nu mai simt acelasi lucru si as vrea sa luam macar o pauza am nevoie sa imi pun ordine in ganduri si nu stiu cum sa ii spun stiu ca nu e bine ce vreau sa fac dar vreau sa ii zic asta printr-un mesaj caci daca il vad o sa ma pierd si o sa clachez plus ca lui ii dau si lacrimile cand aduc vorba subtil de asta este un baiat,, rau,, cum le place fetelor dar cu mine e dif si nu vreau sa il ranesc imi este foarte apropiat ...deci cum sa ii zic ca nu pot sa ii spun direct ca vreau sa luam o pauza sa imi vad ceva timp de viata mea si el de a lui multumesc anticipat sper ca nu v-ati pierdut rabdarea citind asta

Răspuns Câştigător
| Cleopa a răspuns:

In primul rand sa incep cu pauza; trebuie sa te gandesti ca aceasta pauza pe care o vrei poate avea una din doua consecinte total opuse. una ar fi aceea ca v-ati apropia si mai mult deoarece ati stat despartiti si v-ati dat seama ca va e greu unul fara celalalt, dar cealalta ar fi ca v-ati putea desparti complet. el ar putea interpreta pauza ceruta de tine ca o plistiseala si s-ar putea supara ducandu-se in bratele altor fete care il plac. asta sa nu uiti. vazand cate fete il plac, nu va sta el dupa una care ii cere o pauza. apoi in al doilea rand de ce vrei o pauza? de ce nu iti poti vedea de viata ta si daca esti impreuna cu el? ve vedeti prea des? ve sacaiti prea mult cu telefoane? nu ai tipm sa faci ce-ti place deoarece tebuie sa te vezi cu el? in acest caz nu ii cere o pauza ci mai multa libertate. spune-i ca ai nevoie sa mai fii si singura, sa te ocupi de hobby-urile care iti plac, sa mai stai cu pritenele tale, iar daca te iubeste va intelege ca esti si tu un om care are nevoie de libertate, de prieteni, de propria viata si va accepta sa va vedeti mai rar, sa vorbiti mai rar; dar nu il lua asa dintr-o data cu o pauza, caci s-ar putea sa regreti dupa aia, s-ar putea sa faci o greseala. daca vrei sa urci o scara trebuie sa incepi cu prima treapta, nu poti sa ajungi la ultima din start, asa ca si tu ia-o incet, nu te avanta deodata in ceva ce sta la extreme, cum e o pauza intr-o relatie...

| caus3lov3ya explică (pentru Cleopa):

Mersi mult

| Cleopa a răspuns (pentru caus3lov3ya):

Nu ai pentru ce, doar sa iei decizia corecta! te-am pupat

20 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Lasa ca o sa dai de un baiat pe care il vei implora sa tina la tine sau sa-ti arata ca te iubeste.Tu habar n-ai ce e iubirea.Ce meriti tu acum este doar o palma de la viata.Am fost de 2 ori in postura prietenului tau si pot spune ca dupa ceva timp, mi s-a dat dreptate la ce am zis dar atuncea era prea tarziu pentru o impacare.
Tu nu meriti ca un om sa se comporte frumos cu tine. Oamenii ca tine nu apreciaza, sunt prea imaturi.

| Purec a răspuns:

Spune-i in fata, e aiurea prin mesaj. Ce imi plac mie fetele de genul tau happy Pe asta care se poarta frumos cu tine il parasesti ca te-ai plictisit de el, iar cand o sa vina urmatorul, o sa plangi tot aici pe site ca se poarta urat cu tine desii tu il iubesti si o sa ne si zici ce nesimtiti sunt baietii happy

| ksuper31 a răspuns:

Cunosc genul asta de baieti, sunt unul dintre ei.Stai calma, te iubeste si nu se v-a supara sigur daca ii vei zice ca vrei sa faceti o pauza, sa iti pui ordine in ganduri.V-a intelege daca chiar te iubeste.Fa-ti curaj si spune-i-o in fata! Trage aer in piept si fa-o! Succes!

| caus3lov3ya explică (pentru ksuper31):

Mersi de sfat apreciez:*

| Gstefan a răspuns (pentru ksuper31):

Tu nu cunosti nimica, sti macar ce inseamna luatul unei pauze intro relatie? E inceputul sfarsitului relatiei. Si daca accepti pauza si speri la o reintoarcere a fetei, esti un "pampalau".

Fato, spune-i direct in fata ce ai de zic, daca tot zici ca ai tinut la el, dar in realitate eu si tu stim ca te-ai plictisit de el. Vrei ceva nou in viata ta, ceea ce ai facut tu cu baiatul asta este penibil, sa il faci sa se indragosteasca de tine doar sa bagi ciuda in cineva. Si ce sa iti vezi tu de viata ta la 14 ani? Nu sti sa pui niste semne de punctuatie in textul scris de tine, si vai doamne ca ai o viata de urmat. Fi serioasa si nu astepta compatimire de la cei de pe acest site.

| ksuper31 a răspuns (pentru Gstefan):

Este adevarat ce ai zis.Dar o fata nu poate sa ii spuna chiar in fata ce simte si ce vrea sa faca. Fetele sunt sunt baieti! Noi putem sa ii spunem unei fete ca s-a terminat, dar ele nu ne pot spune asa ceva! Ea chiar l-a/il iubit/iubeste si din ce am inteles si el l-a fel.De ce trebuie noi sa le spunem sa se desparta? Nu intotdeauna "a lua o pauza" nu inseamna despartire.

| ksuper31 a răspuns (pentru caus3lov3ya):

Placerea a fost de partea mea!

| caus3lov3ya explică (pentru Gstefan):

Am scris repede si ai dreptate m-am plictisit de el si nu stiu ce e dragostea fiindca l-am luat doar ca sa le fac alora in ciuda stiu f bine ca asta e inceputul sfarsitului si mersi de sfat numa' bine

| caus3lov3ya explică (pentru Gstefan):

Si sa iti zic ceva da l-am iubit si imi este apropiat doar ca dragostea asta s-a transformat in altceva eu am luat-o ca pe o experienta el a luat-o prea in serios si el imi zice ca vrea sa isi petreaca toata viata lui cu mine am 14 ani ma sperie chestia asta oke mai am de mancat mamaliga pana sa pot spune ca iubesc cu adevarat pe cineva si ca vreau sa imi petrec viata alaturi de el

| stelică17 a răspuns (pentru caus3lov3ya):

Dacă, vrei mai mult timp pentru ca să-ţi dai seama ce simţi, e posibil ca, exact alea la care încercai să le faci în ciudă să încerce să se dea la el.
Numa' bine, în felul ăsta realizezi şi ce simţi pentru el cu adevărat.

Singura şansă ca, relaţia să reziste după despărţirea temporară este ca băiatul să ţină cu adevărat la tine şi să te aştepte.

Înţeleg că pentru tine la 14 ani, e de neconceput să fi legată de un băiat pentru tot restul vieţii, spune-i să o ia mai uşor că te copleşeşte.

Discută cu el, măcar acum să fii sinceră, dacă, la început nu ai fost.

| h3r a răspuns:

Apreciaza ce ai langa tine, pana mai ai.
Ceva de genul e la tine.

Cand o sa cresti si o sa iubesti( daca o sa iubesti sincer), iar partenerul o sa te lase balta pentru ca asa are el chef, o sa vezi tu atunci cum e. Iti vei retrage cuvintele de acum.
Si... sa nu crezi ca tu esti unica pentru el si ca esti o "invingatoare" doar pentru ca la 14 ani ai cucerit un gagiu de 18 pe care il vor toate. Asta e o prostie. Tu esti copila pe langa el, tu habar n-ai despre iubire acum. Cum poti sa spui ca ai stat 9 luni cu el si acum vrei pauza? Mai exact despartire.

O sa vina momentul cand "life-love" asta, o sa-ti dea o palma ca sa te trezesti si sa nu mai aberezi.
Sper sa fi puternica atunci cand vei afla ca esti inselata si el te va parasi.
Cat despre "pauza", spune-i in fata ca nu mai vrei, mai exact... nu mai simti nimic pentru el. Nu-l plictisi si minti cu "vreau o pauza, se intampla ceva ciudat"!

Take care, sper ca nu am deranjat.

| Vix999 a răspuns:

Sfatul meu e sa fii sigura ca asta vrei cu adevarat. Pentru ca s-ar putea sa ai surpriza ca el sa nu inteleaga (mai ales ca el e mai mare si e mai usor pentru el sa cunoasca femei) si s-ar putea sa plangi tu mai mult decat el happy Eu zic sa nu ii zici...sa iti iei 2 zile de pauza fara sa ii spui lui... inventeaza o raceala sau scuze pentru care nu te poti vedea cu el (sau daca ai bunici sau ceva sa pleci la ei in weekend e si mai bine ). Gandeste-te bine si decide dupa ce vrei sa faci

| caus3lov3ya explică (pentru Vix999):

Mersi ca ai avut rabdare:*

| KokoFredyRadulescu a răspuns:

Bai relatie, esti cam aiurita, iubeste-l si atat, nimic mai mult (daca nu vrei)

| atraiptatipovestiviata a răspuns:

Iti va parea rau dupa ce "pauza " va fi definitiva. Iti spun din propria experienta. Fetele carora ai vrut sa le faci in ciuda vor umbla cu el, el nu te va mai baga in seama, si poate, cu timpul iti vei da seama ca il iubesti inca.
Se intampla uneori ca atunci cand un iubit este foarte bun cu tine, iti face toate prostiile, sa ti-o iei in cap, sau chiar sa te plictisesti, dar NU UITA, vor veni vremuri in care vei fi cu un idiot de iubit, care ai vrea sa iti faca tot ce face pentru tine acest actual iubit si nu va face nici sa iti dai cu fundul de pamant. Atunci vei regreta...dar va fi prea tarziu...

| stelică17 a răspuns:

Mă, am impresia că ţie ţi s-a urât cu binele.

Faptul că te-ai cuplat cu el, ca să le faci în ciudă la altele, se va întoarce împotriva ta.

Pe slavă deşartă, nu vei clădi iubirea.

Când o să ajungi să te îndrăgosteşti de unu' şi ăla o să, vrea să fie cu tine doar, ca să-i facă în ciudă la fosta sau ca să profite de trupul tău, o să simţi din plin ce înseamnă să fi folosit.

Dacă te sperie faptul că o să rămâi legată de el, spune-i direct, nu prin mesaje.
Dacă nu-ţi mai place de el, măcar din bun simţ pentru că ţi-a pus sufletul pe tavă, nu-l mai amăgi, nu-i mai da speranţe.

Da' aşa e în viaţă, n-o să poţi să recunoşti binele până nu experimentezi răul.

| Chesaru_Cristian_1910 a răspuns:

Impusca-te si gata!

| delia112 a răspuns:

Spune-i ca ai ceva treaba.