| Irina1819 a întrebat:

Am nevoie de ajutor,va rog! sad Sunt speriata rau. Luna trecuta am avut ciclu neregulat, trebuia sa-mi vina pe 7 iulie dar mi-a venit pe 4 de la stres, apoi am racit si mi-a mai venit odata pe 29 iulie, cu dureri de spate si de burta. Ciclul s-a incheiat pe 3 august avand doar scurgeri minore de lichid maroniu. Intamplarea e ca am facut sex neprotejat pe 3 si 4 august si nu stiu in care din zile a ejacuat in mine. Pe unele site-uri scrie ca in timpul si dupa menstruatie, sansele de a ramane gravida sunt scazute. Mi-e asa frica. M-ar ajuta mult daca m-ati lamuri daca se va intampla ceva pe viitor sau nu sad

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, există RISC de sarcină sad

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Nu cred ca ai ramas gravida mai ales daca e dupa ciclu. Cel mai bine ar fi sa ti faci un test de sarcina si apoi dupa vreo 6 ore sau dimineata urmatoare sa l repeti ca sa fii sigura! Pe viitor spune i sa si dea drumu afara sau cel mai bine utilizati un prezervativ.

| Irina1819 explică (pentru Sfatosul2012):

Stiu ca testul de sarcina poti sa-l faci abia dupa vreo 3 saptamani ca sa arate sigur raspunsul. Pe 3 august cand am facut-o prima data, si-a dat drumul afara dar nu stiu cand, pe 3 sau 4 a zis ca nu s-a mai putut abtine sad

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Irina1819):

Cred ca trebuie sa te calmezi si sa te relaxezi. Nu cred ca esti insarcinata, mai asteapta putin si fa testele, daca nu ai rabdare da o fuga pana la doctor la ginecolog; sigur iti va spune ce si cum. Iar daca vrei sa vezi ce tip de om e iubitul tau poti sa l sperii putin si apoi sa i observi reactiile; e unul din momentele alea in care poti sa l vezi asa cum este. bafta

| Irina1819 explică (pentru Sfatosul2012):

Multumesc mult pentru sfaturi! Sunt foarte speriata pentru ca am doar 19 ani si e prima data cand mi se intampla sa ejacueze in mine. Si daca ejacueaza in tine nu inseamna ca ramai insarcinata? Normal ca mi-e frica rau sad

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru Irina1819):

Ba da inseamna ca ramai insarcinata. dar dupa ciclul menstrual exista o probabilitate mai mica sa ramai. Pai de ce nu folositi si voi o metoda contraceptiva ca sa nu mai fii atat de speriata de fiecare data cand ejaculeaza?!

| Irina1819 explică (pentru Sfatosul2012):

S-a intamplat sa mergem undeva si sa nu avem protectie... sad

| NoRegretsxx a răspuns:

Da sansele de a ramane insarcinata sunt mai scazute, dar nu inseamna ca nu se poate intampla. Fa-ti un test de sarcina si o sa stii cu siguranta ce si cum.

| Irina1819 explică (pentru NoRegretsxx):

Daca simt o durere usoara la ovarul drept, poate fi din cauza asta? sad

| alexandrafocus a răspuns:

Sunt sanse mici insa nu e exclus. Daca faci un test de sarcina poti afla cel mai simplu.Si starile de stres si oboseala pot avea mai multe cauze, nu doar sarcina!