| utilizatoranonim6 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi pertinente, venite din partea unor oameni maturi!
Am 16 ani, iar prietenul meu 19. Suntem impreuna de o jumatate de an, insa vorbim zilnic de un an si jumatate. Mi-a luat un an sa ma conving de ce fel de baiat este si daca merita o sansa. In tot timpul acesta mi-a dovedit ca este un baiat matur, demn de increderea mea, ca ma iubeste si ca nu mi-ar face niciodata rau. Mi-a spus ca isi doreste sa fie impreuna cu mine, adica isi doreste ca relatia noastra sa treaca la un alt stadiu. Mi-a mai spus si ca nu vrea sa se intample cu alta fata, ci doar cu mine; ca nu este disperat, ci ca ma doreste pe mine. Aseara am avut o discutie pe tema asta si amandoi ne simtit foarte rau pentru ca nu putem gasi o solutie. Eu i-am spus ca nu sunt pregatita, ca or sa treaca mai multi ani pana cand o sa fie momentul potrivit. Mereu am visat ca primul sa fie viitorul sot, deci mai intai trebuie sa ma conving ca o sa ramanem impreuna. Doar ca asta ar inseamna ca el sa astepte ani buni, pana cand eu voi termina facultatea. Nu se pune problema ca noi sa ne despartit, deoarece ne iubim foarte mult. Doar ca nu gasim o solutie potrivita, astfel incat sa nu mai avem discutii de genul asta.
Daca puteti sa imi dati un sfat v-as fi foarte recunoscatoare.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pari o fata serioasa si matura in gandire.
Pe prietenul tau l-ai descris ca pe un baiat bun,serios,plin de calitati.
Cand intre doi asemenea oameni apar puncte de vedere diferite,numai ratiunea poate sa invinga.
Si,in cazul vostru,rational este ca el sa inteleaga punctul tau de vedere, cuminte si asezat, asa cum ni l-ai postat aici.Si,discutiile ar inceta.
Daca el insista,totusi,in a discuta si a-si argumenta parerea lui,o sa te rog sa fii putin atenta,poate l-ai supraestimat si nu e chiar atat de plin de calitati cum vrea sa para.
N-as vrea sa te supar,dar asta e parerea mea.
Asemenea discutii apar in fiecare noua relatie,la un moment dat,dar intotdeauna e nevoie de multa sensibilitate si tact din partea baiatului, insistenta e o nota proasta!
Tot ce-ti pot spune e sa continui relatia ta frumoasa, sa ii ceri sa nu mai deschida subiectul respectiv niciodata(daca nu-l deschizi tu) si sa fii putin prevazatoare.
Mult noroc!

| utilizatoranonim6 explică (pentru greece12):

@greece12, iti multumesc pentru raspunsul tau. La fel gandeam si eu, insa ma gandesc si la prietenul meu, ca are o varsta. Eu nu pot sa ii pretind sa stea langa mine atatia ani, fara sa mai aduca vorba despre subiectul asta. Mi-a spus ca a incercat sa nu se mai gandeasca la asta, dar ii este foarte greu. Nu e vorba de un an, doi, sau trei, ci mult mai multi. Nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai cred sau ce sa mai spun.

| greece12 a răspuns (pentru utilizatoranonim6):

Acesti "mult mai multi" ani de care spui,nu poti stii niciodata cati vor fi.
Da,in momentul asta asa gandesti tu,de fapt,asta iti doresti.Dar,nu poti stii niciodata,viitorul poate fi mult mai plin de surprize decat am putea banui sau decat l-am putea programa noi!
Este si motivul pentru care ti-am spus sa nu mai deschida subiectul,daca nu-l deschizi tu.
Legat nu-l poti tine, dar va trebui sa aiba rabdare.
Si cred ca a atins subiectul cam repede, mai ales ca nu pare sa fie nici o graba!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 0IoAnA0 a răspuns:

Bravo tie k nu vrei sa faci asta...dar nu vrei nici sa renunti la el... poti sa incerci pana la un anumit punct(adica sa nu te dezbraci de tot) si oricum vad k el a inteles ce vrei u si nu te forteaza. bafta!

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Bravo te admir pentru chestia asta happy
Esti o fata cu capu pe umeri nu ca celalate la 12 ani sa dea de maciuca...
Cu chestia asta o sa ai enorm de castigat.si daca prietenul tau te intelege, fi sigura ca e,, mandru,, de decizia ta.Ca are langa el o fata curata si la propiu si la figurat.
Nu iti mai face probleme de despartire priveste in fata timpul trece repede si azi maine te trezesti ca trebuie sa pleci la casa ta.

| hackey a răspuns:

Fa-o altfel va merge in alta parte